ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     25 HAZİRAN 2021 , CUMA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ATIKSU ARITMA BİZİM İŞİMİZ, DİPLOMAMIZ YETER!

    Yayına Giriş Tarihi: 22.11.2020  Güncellenme Zamanı: 23.11.2020 12:45:23  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 22.11.2020 19:07:47

 

23.05.2019 tarih ve 30782 sayılı ResmîGazete‘de yayımlanarak yürürlüğe giren "Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ" ve bu kapsamda açılan "Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu Eğitimleri" Çevre Mühendisliği çalışma alanlarına yeni bir saldırıyı içeriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nca düzenlenen eğitimler sonucunda alınan sertifikalar; Çevre Mühendisliği çalışma alanlarını diğer meslek gruplarına açarak Çevre Mühendisliği Diplomasını değersizleştirmekte, meslektaşlarımızı 4 yıl eğitimini aldıkları alanlarda bir de Bakanlıktan sertifika almak zorunda bırakmakta ve yeni mezunlarımızın iş bulma alanlarını daraltmaktadır. Bu sertifikasyon uygulamalarında eğiticilerin arasında bölüm hocalarımızı görmek ise camiamızın hoşnutsuzluğunu daha da artıran bir unsur olarak öne çıkmaktadır.

"Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ" Çevre Mühendisliği‘nin temel konularından atıksu arıtma tesisi işletimini, Bakanlıkça düzenlenecek sertifikalı eğitimle gerekli koşulları sağlayan tüm lisans mezunlarının yapabileceği bir meslek alanına çeviriyor.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığıtarafından 11 Eylül 2020 tarihinde ilan edilen çevrimiçisertifikalı "Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu Eğitimleri"yarın başlayacaktır.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü‘ne 10.11.2020 tarihinde Oda Yönetim Kurulumuzcagerçekleştirilen ziyarette; Tebliğin ilgili maddeleri ve bu kapsamda gerçekleştirilecek eğitimlerle ilgili rahatsızlığımız ve iptal talebimiz gerekçeleriyle birlikte bizzat Sn. Genel Müdür Eyyüp Karahan‘a aktarılmış, ancak bugüne kadar olumlu bir karşılık bulmamıştır.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak meslek alanımıza yapılan bu yeni saldırıyı kınıyoruz. "Atıksu Arıtma Tesislerinde Çalışan Teknik Personele İlişkin Tebliğ"in ilgili maddelerinin ve Bakanlıkça gerçekleştirilecek "Atıksu Arıtma Tesisi Sorumlusu Eğitimleri"nin iptali için her türlü yasal girişimde bulunacağız.

Tüm üyelerimizi ve meslektaşlarımızı meslek mücadelemiz için desteğe çağırıyoruz.

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

Not: Konuyla ilgili detaylı raporumuz için tıklayınız.

 

 


 

Dosyalar

(741 KB) (22.11.2020 19:07:57)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 767

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.