ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     02 HAZİRAN 2020 , SALI

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

HAVA KİRLİLİĞİ AÇIKLAMAMIZ BASINDA YER BULDU

    Yayına Giriş Tarihi: 27.01.2018  Güncellenme Zamanı: 27.01.2018 14:31:48  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 27.01.2018 14:31:12

Odamızın açıkladığı Hava Kirliliği Raporu 2017‘ye istinaden Antalya‘daki hava kirliliğini değerlendiren Şube Başkanımız Lokman Atasoy‘un açıklamaları 22 Ocak 2018 tarihli Hürriyet Akdeniz gazetesinde yer buldu. Antalya‘da hava kirliliğinin 2014‘ten itibaren artmaya başladığını ve son yıllarda sınır değerlerin üzerine çıktığını belirten Atasoy, "Avrupa Birliği (AB) mevzuatına göre hava kirliliğinin bir takvim yılında sınır değeri 35 kereden fazla aşmaması gerekiyor. Antalya‘da AB‘nin koyduğu sınır değerini 2014-2017 yılları arasında sırasıyla 129, 111, 175 ve 138 kez aştığımızı belirledik" dedi. Kasım-Mart döneminde hemen hemen her üç günün ikisinde hava kalitesinin kötü olduğunu belirten Atasoy, "Kömür kullanımına alternatif bulunmalı ya da kömür kullanım saatleri belirlenmeli. Özellikle akşamları karadan esen rüzgarın etkin olduğu saat 7-8‘den sonra kömür yakılmasına izin verilmeli. Kaçak kömür kullanımı da sürüyor. Motorlu taşıt emisyonlarına bir alternatif bulmak gerekiyor. Gelir seviyesi düşük kesimlerin doğalgaz kullanabilmesi için uygun kredi olanakları sunulmalı" diye konuştu.

Antalya‘da hava kalitesi izleme istasyonlarının sayı ve içerik bakımından yetersiz olduğunu da ifade eden Atasoy, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na ait bir istasyon ve Büyükşehir Belediyesine ait, verileri takip edilemeyen 3 istasyon bulunuyor. Bu istasyonlarda sadece partikül maddenin 24 saatlik ortalaması ve kükürtdioksit parametreleri izleniyor. Oysa karbonmonoksit, partikül maddenin yıllık ortalaması, azotoksitler ve ozon parametreleri de takip edilmeli. Özellikle Antalya‘da ozon ölçümü önemlidir. Ozon insan sağlığına olduğu kadar tarıma da zarar verir" şeklinde konuştu.


Okunma Sayısı: 70

Antalya Şube Kaynaklı Basında Odamız »
Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.