ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     07 ARALIK 2022 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

10 EKİM KATLİAMINDA SORUMLULUĞU OLANLARA YARGI YOLUNU AÇMAK KAMU ERKİNİ KULLANAN KURUMLARIN ASLİ GÖREVİDİR

    Yayına Giriş Tarihi: 23.03.2017  Güncellenme Zamanı: 23.03.2017 19:25:56  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 23.03.2017 19:25:34

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB`nin çağrısı ile 10 Ekim 2015 tarihinde Emek, Barış ve Demokrasi Mitingi organize edilmiş ve toplanma alanı olan Ankara Tren Garı önünde Cumhuriyet tarihinin en büyük katliamı gerçekleşmişti.

Ankara Garı katliamını organize edenler ve canlı bombacılar teknik takipte olmalarına karşın, 12 saatlik yolda hiçbir engele takılmaksızın Ankara`ya gelmişler, katliamın yapılacağı gün yol kontrolleri  bir el tarafından kaldırılmış, Valiliğe bildirilen miting saati değiştirilmiş, miting toplanma yerinde güvenlik önlemleri alınmamış, canlı bombacılardan Alagöz`ün annesinin kamu kurumları nezdindeki ihbar içerikli tüm başvurularına karşın işlem yapılmamış ve akabinde Ankara`nın tarihi meydanında 101 kişi can vermiş, 500`ü aşkın insan yaralanıp engelli kalmıştır. 15 Temmuz öncesi patlayan her canlı bombacının teknik takipte olduğu bilgileri, katliamlar gerçekleştikten sonra ortaya saçılmıştır. Göz göre göre gelen bu ve benzeri katliamlarda bir tek kamu görevlisi dahi yargılanmamıştır.  

Ankara katliamını soruşturan Mülkiye Müfettişlerinin hazırladıkları Rapor`da kamu görevlilerinin en azından ihmalleri olduğu açıkça beyan edilmiş olmasına karşın, Ankara Valiliği bugüne kadar emrindeki hiçbir kamu görevlisi hakkında soruşturma açmamıştır. Mülkiye Müfettişlerinin somut olarak tespit ettikleri bilgilerin neden ve kim tarafından gizlendiği; Ankara Emniyet Müdürlüğünün defalarca bombalı saldırı ihbarı almasına rağmen bunu niçin Miting Tertip Komitesi ile paylaşılmadığı sorularının yanıtı ortada yok iken, Ankara Cumhuriyet Savcılığı ve Ankara Valiliği kamu görevlileri hakkında yapılan suç duyuruları ve şikayetleri görmezden gelmiştir. Hem Ankara Cumhuriyet Savcılığı hem de Ankara Valiliği, genel, soyut ve somut bir delile dayanmadığı gerekçesi ile suç duyurularının "işleme konulmaması" kararını vermiştir.

TMMOB, Ankara Emniyet Müdürü başta olmak üzere, şube müdürleri ve sorumluluğu olan diğer kamu görevlileri hakkında adli-idari soruşturma açılması için Ankara Valiliği nezdinde şikayette bulunmuştur. Ankara Valiliği, TMMOB`ye yanıt vermemiştir. Valiliğin 60 gün içinde yanıt vermemesi üzerine TMMOB Bölge İdare Mahkemesine ‘zımni ret` işlemi hakkında itirazda bulunmuştur. Ankara Valiliği "işleme konulmaması kararı"nı ancak mahkemenin dava dilekçesini Valiliğe göndermesi üzerine TMMOB`ye tebliğ etmiştir.

Sonrasında ise Mahkeme, Valiliğin şikayette bulunulan kişi ve merciler hakkında hiç bir inceleme yapmaksızın "işleme konulmama" kararı vermesini hukuka aykırı bularak TMMOB`nin itirazını kabul etmiştir.

Bu aşamadan sonra Valiliğin, hakkında şikayette bulunulan ve sorumluluğu olan diğer kamu görevlileri hakkında objektif bir soruşturma açarak; kusur ve ihmalleri bulunanları tespit edip, hem adli hem de idari kovuşturmaların önünü açması gerekmektedir.

Bu katliamın üzerindeki örtünün kaldırılması, -anaların acısını dindirmeyecek olsa da- olası katliamların önünü keserek yeni acıların yaşanmasını önleyeceği gibi ülkemizi kaotik bir sürece teslim edenleri ve bu katliamdan kimlerin beslendiğini teşhir edecektir. Hukuk devleti ilkesinin yaşamda karşılığını bulması ve toplumun adalet duygusunu kaybetmemesi için ucu nereye varırsa varsın etkili bir soruşturma ve kovuşturma yapılması Devlet kurumlarının asli görevidir.

TMMOB, 10 Ekim Ankara Katliamının sorumlularının ve bu katliamda ihmali bulunanların açığa çıkartılması ve adalet önünde hesap vermesi için mücadelesini sürdürecektir.

Emin KORAMAZ
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 111

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.