ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     05 TEMMUZ 2020 , PAZAR

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

`HAMİDİYE ALAYI KIŞLASI ARAZİSİ İMARA AÇILMASIN`

    Yayına Giriş Tarihi: 24.02.2017  Güncellenme Zamanı: 24.02.2017 13:00:08  Yayınlayan Birim: MERSİN ŞUBE  
 

Hürriyet Haber
MENÜ Mersin Haberleri

MERSİN HABERLERİHürriyet>Yerel Haberler>Mersin>‘Hamidiye Alayı Kışlası arazisi imara açılmasın‘

‘Hamidiye Alayı Kışlası arazisi imara açılmasın‘ DHA22 Şubat 2017 - 11:06Son Güncelleme : 22 Şubat 2017 - 11:06

‘Hamidiye Alayı Kışlası arazisi imara açılmasın‘ Hamidiye Alayı Kışlası arazisi imara açılmasın

MERSİN‘de Sultan 2‘nci Abdülhamid tarafından Hamidiye Alayı Kışlası olarak 1904 yılında inşa edilen 30 bin metrekare arazinin imara açılması ile ilgili tepkiler sürüyor.
Çevre Mühendisleri Odası Mersin Temsilcisi Zehra Korkmaz, söz konusu alanın kesinlikle yapılaşmaya açılmaması gerektiğini söyledi.
Mersin‘de son yıllarda kentleşme oranının yüksek değerlere ulaştığını belirten Korkmaz, hızlı yapılaşmada sağlıklı ekolojik dengelerden söz etmenin oldukça güç olduğunu savundu. Korkmaz, "Yetersiz çevre politikaları, sosyal ve ekonomik problemler sürdürülebilir olmayan planlama yaklaşımları sonucunda kent halkının ortak ihtiyaçlarını karşılayacak mekanlar oluşturulamamıştır. Giderek artan yapılaşma, çevre koruma çalışmalarının aksamasına dolayısıyla yeşil alanların kaybına neden olmaktadır" diye konuştu.
MERSİN‘İN AKCİĞERİ
1995‘te ‘tarihi ve doğal sit alanı‘ olarak tescilli yapılmış, yaklaşık 100 ağacın bulunduğu Hamidiye Askeri Kışla Alanı‘nın kesinlikle yapılaşmaya açılmaması gerektiğini savunan Zehra Korkmaz şunları söyledi:
"Mersin‘e bugüne kadar korunabilmiş, kentin akciğeri, Mersin‘in gözbebeği konumunda olan bu alan Mersin halkının ortak değeri olarak korunarak kente kazandırılmalıdır. Söz konusu alan gerek Mersin Büyükşehir Belediyesi‘nin 2008 yılında onaylamış olduğu 1/25.000 ölçekli nazım imar planlarında ve gerekse Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘nın 2013 yılında onaylamış olduğu Mersin-Adana Bölgesi 1/100.000 ölçekli İl Çevre Düzeni Planlarında ÖPA-4 (Efrenk Vadisi Özel Proje Alanı) olarak düzenlenmiş bulunmaktadır. Kent için stratejik önemi ve önceliği olan söz konusu alan bu planlarda Doğal Sit Alanı olarak ve Efrenk Vadisi Özel Proje Alanı içerisinde bir bütünün olarak rekreatif amaçlı düzenlenmesi planlama hiyerarşisi ve hukuksal gerekliliktir. Bu alanın açık-yeşil alan olarak kentsel yaşam kalitesini yükseltecek bir alana dönüştürülmesi Mersin vitrini yapılmalıdır."
Mersin‘de günün konusu olan arazinin sit alanından çıkartılarak imara açılması önündeki engelin ortadan kalkmasına, Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz ile Mimarlar Odası Mersin Şube Başkanı Ömer Sakar, tepki göstererek, alanın Tevfik Sırrı Gür Stadyumu ile birleştirilerek meydan ve yeşil alan olması gerektiğini açıklamıştı.

Ali Ekber ŞEN / MERSİN, (DHA)

FOTOĞRAF

 


Okunma Sayısı: 29

Mersin Şube Kaynaklı Basında Odamız »
Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.