ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     07 ARALIK 2022 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

SİVİL DARBE UYGULAMALARINDAN VAZGEÇİN!

    Yayına Giriş Tarihi: 28.11.2016  Güncellenme Zamanı: 28.11.2016 17:35:35  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.11.2016 17:35:22

KHK`LAR İLE İŞTEN ATILMALARA SON VERİN!

15 Temmuz`un ardından ilan edilen OHAL ve peş peşe yayımlanan 12 Kanun Hükmünde Kararname ile ülkemizin sokulduğu kargaşa, içinden çıkılamaz bir hale geliyor. Toplumsal muhalefetin bastırıldığı, sivil darbenin ihtiyaçlarının art arda yasalaştığı ve bunlara karşı ses çıkaran herkesin sesinin kesilmeye çalışıldığı OHAL süresince 2054‘ü mühendis, mimar olmak üzere 150 binin üzerinde kamu görevlisi işten çıkarıldı ya da açığa alındı.

AFAD‘dan 16, TRT‘den 16, Vakıflar Genel Müdürlüğü`nden 33, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı`ndan 23, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`ndan 91, TSE‘den 11, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı`ndan 249, Maliye Bakanlığı`ndan 2, Devlet Malzeme Ofisi`nden 2, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı`ndan 453, Gençlik ve Spor Bakanlığı`ndan 6, SGK‘dan 6, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü`nden 20, TÜİK‘ten 6, Sağlık Bakanlığı`ndan 27, Sivil Havacılıktan 14, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı`ndan 33, İçişleri Bakanlığı`ndan 30, Mahalli İdarelerden 239, Orman ve Su İşleri Bakanlığı`ndan 197, Devlet Demiryolları‘ndan 50, DHMİ‘den 13, KGM‘den 48, EGM‘den 5, YÖK‘ten 433, MEB‘den 8, PTT‘den 5, Adalet Bakanlığı`ndan 11 ve çeşitli müdürlüklerden 10 olmak üzere toplam 2054 mühendis, mimar ve şehir plancısı unvanlı meslektaşımız kamudan ihraç edildi.

İşten çıkarmaların tamamı, soruşturmasız, sorgusuz, sualsiz gerçekleştirildi. İhbarlarla ve bireysel inisiyatiflerle hazırlanan listelerle onbinlerce insan açığa alındı veya işlerinden ihraç edildi. Neredeyse okullarda, üniversitelerde ders verecek öğretmen ve öğretim görevlisi; bakanlıklarda çalışma yürütecek mühendis, belediyelerde hizmet üretecek memur kalmadı.

İnsanların temel hukuk normlarının dışında, temel insan haklarına aykırı olarak işlerinden atılması; hiçbir sorgu yapılmadan, savunma hakkının elinden alınması kabul edilemez. Kamu görevlilerine uygulanacak tüm yaptırımlar adaletli ve eşit olmalıdır.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, insan haklarının ayaklar altına alınmasına karşıdır.

Özellikle son yayımlanan KHK`lar ile toplumsal muhalefet unsurları olan, demokratik sendikal mücadele yürüten, mesleklerini kamu yararını gözeterek icra edilen kişilerin işlerinden atılmasının arkasında toplumsal muhalefetin etkisizleştirilmesi amacının olduğunu biliyoruz.

Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği, yüzünü emekten, demokrasiden, barıştan yana dönmüş tüm üyeleri ve tüm kamu görevlilerinin yanında olacaktır.

Bu akıl almaz uygulamalara, KHK`lar ile açığa alınmalara ve işten çıkarılmalara son verilsin! Hukuk dışı uygulamalarla işlerine son verilenler, açığa alınanlar görevlerine derhal iade edilsin!

 

 

Hukuksuz uygulamalara, OHAL düzenine karşı mücadele etmeye, demokrasinin evrensel değerlerini savunmaya devam edeceğiz. İnsanca bir yaşam, onurlu bir gelecek için verdiğimiz mücadeleyi asla bırakmayacağız!

Emin Koramaz

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 


Okunma Sayısı: 61

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.