ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 NİSAN 2021 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

“ULUSLARARASI İŞGÜCÜ YASA TASARISI” HAKKINDA ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZA AÇIK MEKTUP

    Yayına Giriş Tarihi: 13.07.2016  Güncellenme Zamanı: 13.07.2016 11:55:53  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

ÜLKEMİZE, MESLEĞİMİZE VE GELECEĞİMİZE SAHİP ÇIKALIM

"ULUSLARARASI İŞGÜCÜ YASA TASARISI" HAKKINDA ÖĞRENCİ ARKADAŞLARIMIZA AÇIK MEKTUP

 

Sevgili öğrenci arkadaşlarımız;

Bu günlerde TBMM gündemine alınmasını beklediğimiz ve hayatımızı derinden etkileyecek bir yasa tasarısı bulunuyor. İsmi "Uluslararası İşgücü Yasa Tasarısı. Ancak bu başlık sizi yanıltmasın. Bu yasa ile mesleklerimizin ve meslektaşlarımızın geleceği yok edilmek istenmektedir.

Bu yasa tasarısı ile birlikte lisans eğitimine dayalı meslek alanlarının tamamında ve TMMOB`nin meslek-uzmanlık alanlarında yabancı mühendis, mimar ve şehir planlamacıları bizlerden avantajlı konuma getiriliyor. Bu durum tüm meslektaşlarımızın olduğu gibi; sizlerin, ülkemizin aydınlık geleceği olan mühendislik, mimarlık ve şehir plancılığı öğrencilerinin de karşında çok büyük bir sorun olarak durmaktadır. Çünkü bu tasarıyla birlikte yabancıların hizmet sunması veya ülkemizde çalışmasında hiçbir denetim veya kural olmayacak, beyana dayalı mantıkla yabancılara sınırsız çalışma hakkı ve özgürlükler teslim edilecektir. Siz mezun olmak için canınızı dişinize takmış çalışırken; mühendislik mimarlık gibi profesyonel hizmetlerin kontrolsüz ve denetimsiz bir şekilde, yeterli eğitimden ve mesleki denetimden yoksun yabancılara teslim edilmesi kabul edilemez.

Sevgili arkadaşlar;

Bugün ülkemizde öğrenim gören 434.135 mühendislik, mimarlık öğrencisi işsizlik tehdidiyle karşı karşıdır. Çünkü ülkemizde 100.000`i aşkın mühendis ve mimar işsiz bulunmaktadır. Bu ülkeni vatandaşları ve gençleri çalışacak iş bulamazken, yabancıların eline mesleklerimizin yalnızca beyana dayalı biçimde teslim edilmesi akıl alır şey değildir.

Ailelerinizin sizleri hangi koşullarda okuttuğunu düşünün. Nitelikli eğitimin bu kadar pahalı ve ulaşılamaz olduğu bu zamanda, siyasal iktidarın sizlerin geleceğine ve ailelerinizin alın terine göz dikmesi ne demektir? Mezun olduğunuz gün, elinizdeki diploma ile yaşayacağınız gurur ve mutluluk, hemen ertesi gün işsizlik tehdidi ile gölgelenmektedir. Bizler biliyoruz ki, ülkemizin aydınlık geleceğine yöneltilen her tehdidin bedeli bu ülkenin vatandaşlarına, ailelerimize ödetilmektedir.

Yılda 51.000 mezun veren mühendislik, mimarlık ve şehir planlamacılığı bölümlerinden mezun olan her meslektaşımız, bu tasarı ile birlikte ucuz işgücü ve ara eleman konumuna düşürülecektir. Çünkü hiçbir denetim ve kurala tabi olmayan yabancılar, ülkemizde vergi dahi ödemeden, hiçbir hesap vermeden kendi adlarına çalışabileceklerdir.

Sevgili öğrenci arkadaşlarım;

Bu tasarı ile birlikte ülkemizde çalışacağını beyan eden yabancılara verilmesi planlanan "turkuaz kart" sınırsız çalışma ve oturma izni anlamına gelmektedir. Ülkemizin nitelikli işgücünü oluşturacak gençlerin, mühendislik, mimarlık öğrencilerinin yurtdışında çalışma talebine karşı ise tüm ülkelerde denklik ve yeterlilik şartı aranmaktadır. Yani vatandaşlarımızın sahip olmadığı haklar ve özgürlükler, ülkemizde yabancılara tanınmaktadır. Bugün Suudi Arabistan bile orada çalışmak isteyen mühendis mimarları sınava tabi tutarak denklik vermektedir.

Bugün yapılmak istenenin tek anlamı; ülkemizin sömürge haline getirilmesi, meslektaşlarımızın ve gelecekteki siz meslektaşlarımızın kendi ülkemizde mülteci durumuna düşürülmesidir.

Birliğimiz ve bağlı odalarımız, 500.000`e yakın üyesi, öğrenci üyeleri ve bu duruma karşı çıkan tüm toplum kesimleriyle birlikte bu yasa tasarısına karşı direnecektir. Mesleğimizin ve onurumuzun bu şekilde ayaklar altına alınmasına izin vermeyeceğiz.

Sevgili arkadaşlar;

Yine belirtmeliyim ki, kendi ülkesinde yabancı konumuna getirilmek istenen biz mühendis, mimar ve şehir planlamacıları; yurttaşlık ve meslek haklarımızı elimizden almak isteyenleri bir kenara not etmekteyiz. Mühendisini, mimarını, şehir plancısını gözden çıkaranlar bilmeliler ki, bu ülkenin mühendis, mimar, şehir plancıları da kendilerini gözden çıkaracaktır.

 

Emin KORAMAZ

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı 


Okunma Sayısı: 135

Tüm ÇMO öğrenci »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.