ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     07 ARALIK 2022 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

PARALEL İLE ÇALIŞMIYORUZ AMA KAFAMIZIN DİKİNE GİDİYORUZ

    Yayına Giriş Tarihi: 22.04.2016  Güncellenme Zamanı: 22.04.2016 16:03:45  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Cumhurbaşkanı, dün bir açılış töreninde yaptığı konuşmada yine TMMOB`yi hedef alarak, TMMOB`yi adına "paralel" dediği eski yol arkadaşlarıyla çalışmakla suçlamıştır.

Cumhurbaşkanı açıklamasında "Bizim yaptıklarımıza bunların hayali bile ulaşamaz" demiştir.

Bu cümleye tamamıyla katılıyoruz. Çünkü, yalnızca biz değil, bu ülkede yaşayan hiç kimsenin hayal edemeyeceği bir dönüşüm yaşanmıştır 14 yılda. Mesela kamunun elinde tek fabrika, tek kamu hizmeti kalmamıştır. Sağlıktan, güvenliğe ve eğitime kadar her şey özelleştirilmiştir. Vatandaşın bütün kişisel verileri telekomünikasyon, elektrik ve doğalgaz şirketlerine verilmiştir; genetik yapısı dahi özel hastane acillerinde depolanmaktadır.

Vatandaş her satış işlemi ile yeniden ve yeniden özel şirketlerin metası haline getirilmektedir.

Kamunun ortak varlığı olan kıyılar, ormanlar, limanlar, dereler ve meralar Bakanlar Kurulu kararlarıyla şirketlere ve kişilere peşkeş çekilmektedir. Bununla da yetinilmemekte; kentlerimize, konutlarımıza ve yaşam alanlarımıza dönüşüm gerekçeleriyle el konulmaktadır. Özel mülkiyet de teminat altında değildir. Vatandaşı koruyacak hiçbir hukuki güvence kalmamıştır.

Ülkemiz mezhep ve etnik aidiyet temelinde kamplaştırılmış, küçük bir kıvılcım ile kopacak bir iç savaşın eşiğine gelmiştir.

AKP`nin yerlere göklere sığdıramadığı dış politikası bölge coğrafyamızı ve denizlerimizi artık bir mezarlık haline getirmiştir. NATO ülkemizde her yere yerleşmiştir.

Güvencesiz, işsiz, geleceği iktidarın iki dudağı arasında insanların yaşadığı, dokunsan dağılacak bir ülkeyi hayal etmek kolay mıydı sayın Cumhurbaşkanı?

AP`ye gelince; Irak, Yugoslavya, Afganistan, Libya, Suriye, Ukrayna`yı kan gölüne çevirip, göçmenleri yollarda, denizlerde öldürenlerle, "geri alım" anlaşmasını TMMOB`nin yaptığını düşünen olmasa gerek! Ayrıca, şu anda her Bakanlık hangi hizmeti sunacaksa AB projesi adı altında hizmetleri ihale etmektedir. İş Kurma ve Hizmetlerin Serbest Dolaşımı adı altında müzakere edip, Türkiye vatandaşlarına iş alanı bırakmayan projelere karşı çıkmak suçsa, evet bu konuda biz suçluyuz. Uluslararası sermayenin ve işbirlikçilerinin ülkeyi yağmalamalarına seyirci kalamayız çünkü biz bu ülkenin evlatlarıyız ve ülkemizle bağlarımızı kimsenin koparmasına izin veremeyiz. Biliyoruz ki, bu ülke yoksa biz de yokuz, hak da hukuk da…

Bizler kendi ülkesinde sömürge mühendis, mimar ve şehir plancısı olmaya razı olamayız.

"Paralel"le hiç kesişme noktamız olmadı. Kesişenler düşünsün.

Ülkenin kurumlarını, toprağını-suyunu, ormanını-merasını, kıyısını-kumunu, parsel parsel yağmalamadık. Hep yağmanın karşısında olduk, teşhir ettik.

Paralel ile çalışmıyoruz ama kafamızın dikine gidiyoruz. Ülkemiz, halkımız, mesleğimiz ve geleceğimiz için büyük bir aşkla çabalıyoruz.

Bilimi ve tekniği emperyalizmin ve sömürgenlerin değil emekçi halkımızın hizmetine sunmakta kararlıyız!

Tarih yargılayacaksa böyle yargılasın…
Mehmet Soğancı
TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 386

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.