ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     12 AĞUSTOS 2022 , CUMA

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

10 MART DÜNYA SU GÜNÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 23.03.2015  Güncellenme Zamanı: 23.03.2015 16:10:05  Yayınlayan Birim: DÜZCE İL TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

Dünya Su Günü ile ilgili basın açıklamamız aşağıdadır.

 SU HAYATTIR!..

Birleşmiş Milletler Genel Kurulu tarafından; 1992 yılında düzenlenen BM Çevre ve Kalkınma Konferansı‘nda suyun giderek artan önemine dayalı olarak her yıl 22 Mart‘ın "Dünya Su Günü" olarak kutlanmasına karar verildi. Yazık ki aynı karar ile birlikte aynı zamanda su  bir meta haline getirilmiştir.

Dünya Su Günü; İlk kutlamanın yapıldığı 1993 yılından günümüze her yıl farklı temalarla kutlanmaktadır. 2011 yılında "Su ve Kentleşme", 2012 yılında "Su ve Gıda Güvenliği", 2013 Yılında Su Dayanışması, 2014 yılında "Su ve Enerji" olarak belirlenen Su Günü Teması 2015 yılında " Su ve Sürdürülebilir Kalkınma " olarak belirlenmiştir.

Giderek kıt bir kaynak haline gelen suyun etkin ve adil bir kullanımı olduğunu söyleyebilmek olanaklı değildir. Su endüstrisinin yıllık karı petrol sanayinin karının % 40` ına ulaşmış ve ilaç sektörü karının önüne geçmiştir. Suya endüstriyel bir kaynak olarak bakan yaklaşım suyun ticarileşmesini de doğal karşılamaktadır.

Oysa su yaşamın kaynağı olup kar mekanizması ile yönetilebilecek bir meta değildir. Su kullanımı yaşamın sürdürülebilmesi için gerekli ve  adil yönetilmesi gereken  bir kaynaktır.  Bu bağlamda; yaşamın sürdürülebilirliği kalkınmanın sürdürülebilirliği anlayışının tehditi altındadır.

21. Yüzyılda kalkınma ve kentleşme sarmalında kentlerin içme suyu taşıma su ile çözülmeye çalışılmaktadır. Düzce İstanbul İli içme suyu havzası konumundadır. Oysa İstanbul` un ve kentlerin barındırabileceği nüfus, nüfusa sunulabilecek olanaklar ile paralel ele alınmalı ve temel planlama yaklaşımında bu konu planlama anlayışının temelini oluşturmalıdır.

Düzce İlinde Düzce ve Akçakoca Belediyelerinin dışında atıksu arıtma tesisine sahip Belediye bulunmamaktadır. Oysa 2006 yılında Çevre Kanunu` na getirilen Geçici 4. Madde ile atıksu altyapı yönetimlerine en fazla 7 yıllık süre tanımlanmış, bu süre üzerinden de zaman geçmiş olmasına rağmen Düzce` de kent ve kır nüfusunun atıksuları arıtılmaksızın alıcı ortama verilmeye devam etmektedir.

Daha geçen hafta Asar çayında balık ölümleri yaşanmıştır. Gerek mevsim koşulları, gerekse su debisinin yüksek olmasına karşın balık ölümlerinin yaşanması oldukça düşündürücüdür.

Türkiye‘de su kaynaklarının etkin ve sürdürülebilir yönetimi için, "Ulusal Su Politikası" oluşturulmalıdır.

SU HAYATTIR SATILAMAZ

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Düzce İl Temsilciliği


Okunma Sayısı: 102

Düzce İl Temsilciliği Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.