ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 TEMMUZ 2022 , CUMA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

AKP‘NİN TORBA YASA TASLAĞINDA YAPTIĞI YENİ DÜZENLEME ÜZERİNE TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE

    Yayına Giriş Tarihi: 28.01.2015  Güncellenme Zamanı: 28.01.2015 14:58:50  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

AKP‘NİN TORBA YASA TASLAĞINDA YAPTIĞI YENİ DÜZENLEME ÜZERİNE 
TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE

 

Sevgili Arkadaşlar,

 

AKP, içinde TMMOB yasasında değişiklikleri de içeren "3194 sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" isimli torba yasa taslağını Meclis`e yollamak üzere yeniden düzenlemiş.

 

AKP yeni düzenlemesinde; torbanın içinden 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu, 4736 sayılı Kamu Kurum ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri Kanunu, 2644 sayılı Tapu Kanunu, 6083 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kanunu, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, 6107 sayılı İller Bankası Kanunu, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu`ndaki değişiklikleri çıkarmış.

 

AKP`nin yeniden düzenlediği torba yasa taslağı içinde; 3194 sayılı İmar Kanunu, 5543 sayılı İskan Kanunu, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu ile 6235 sayılı TMMOB Kanunu`ndaki değişiklikler bulunuyor.

 

AKP hızını alamayarak, örgütümüzü vesayet altına almanın maddelerini bu yeni düzenlemeye eklemiş, örgütümüzün amaç maddelerini de daraltmış. Anlaşılıyor ki AKP bu düzenlemeyi yasalaştırmada çok hevesli.

 

Söyledik, bir kere daha söyleyelim: TMMOB Yasası`nda yapılmak istenen değişiklikler; bu ülkenin mühendislerinin, mimarlarının ve şehir plancılarının ve onların örgütü TMMOB`nin, kısacası bizim talebimiz değildir. AKP`nin niyeti, yasamızda yapacağı değişiklikler ile bir türlü arka bahçesi yapamadığı örgütümüzü parçalayarak, bölerek güçsüzleştirmek ve etkisizleştirmektir, "Kral Çıplak" dememizi engellemektir.

 

Sevgili Arkadaşlar,

 

Bizi "Padişahım çok yaşa" diyenlerin safına sokmak için uğraşanlara karşı, "TMMOB`yi teslim almak" için uğraşanlara karşı şimdi hepimize birden düşen görev yürüttüğümüz mücadelemizi büyütmektir. Biz iyi biliyoruz: Mühendislere, mimarlara, şehir plancılarına ve örgütümüze yönelik bu saldırıyı geri püskürtmek sadece bizim ellerimizdedir.

 

Herkes bilsin: AKP`nin torba yasalarına karşı yürüttüğümüz "Ülkemize,  halkımıza, mesleğimize, örgütümüze sahip çıkıyoruz!" başlıklı mücadelemizi duraksamadan, hiçbir geri adım atmadan şimdi daha da geliştirerek büyüteceğiz.

 

Hepimize kolay gelsin.

 

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı 

 

EK: AKP`nin yeniden düzenlediği torba yasa taslağı 


 

Dosyalar

Torba Yasası Taslağı (1621 KB) (28.01.2015 09:26:37)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 41

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.