ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 AĞUSTOS 2022 , SALI

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

MADEN KANUNU TASARISI HAKKINDA ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GÖRÜŞÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 21.01.2015  Güncellenme Zamanı: 21.01.2015 16:06:40  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Taslağın Geneli Üzerindeki Görüş ve Değerlendirme

Teklif

-Maden Kanunu tasarısı, yürürlükte olan Maden Kanunu ile karşılaştırıldığında, mevcutta Devlete ödenen harç, teminat, devlet haklarının tüm madenler için arttırılmış olduğu görünmektedir. Bu da bundan sonraki süreçte, büyük ölçekli madencilik faaliyetlerini teşvik edecektir. Böylelikle küçük ölçekli çalışan firma ve şahıs madenciliğini olumsuz yönde etkileyebilme ihtimali olabilir.

 

-Kanun tasarısından, bu kanun ve ilgili yönetmelikler kapsamında yapılacak projeleri hazırlayacak firmaların, Maden İşleri Genel Müdürlüğü‘nden, ÇED Yeterlik Belgesine benzer bir belge ile yetkilendirileceği anlaşılmaktadır.

 

 

 

 

 

-Söz konusu yetkilendirmeye ilişkin olarak ayrı bir yönetmelik çıkarılacağı kanun tasarısında belirtilmiştir. Bu yönetmelik taslağının takip edilerek mutlaka "Çevre Mühendisi"nin zorunlu personel olarak ekletilmesi gerekmektedir.

 

Taslak Maddesi

Görüş ve Değerlendirme

Teklif

Madde 4-

"…Çevresel etki değerlendirmesi ile ilgili karar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, mülkiyet izni olmadan veya üçüncü fıkraya aykırı faaliyette bulunduğunun tespiti halinde 50.000 TL. tutarında idari para cezası uygulanarak bu alandaki işletme faaliyetleri durdurulur. Bu ihlallerin üç yıl içinde üç kez yapıldığının tespiti halinde ise ruhsat iptal edilir.

Faaliyetin durdurulması sonrasındaki süreci netleştirmek gerekmektedir.

"Çevresel Etki Değerlendirmesi ile ilgili karar, işyeri açma ve çalışma ruhsatı, mülkiyet izni olmadan veya onüçüncü fıkraya aykırı faaliyette bulunulduğunun tespiti halinde 50.000 TL idari para cezası uygulanarak bu alandaki işletme faaliyetleri durdurulur. Söz konusu izinler tamamlanmadan işletmenin yeniden faaliyete geçmesine izin verilmez.

 

Madde 13-

"I. Grup (b) bendi ve II. Grup (a) bendi madenler için ihale bedelinin yatırılmasından itibaren iki ay içende, diğer diğer maden grupları için arama ruhsat süresi sonuna kadar yetkilendirilmiş tüzel kişilerce maden mühendisi sorumluluğunda hazırlanmış işletme projesi ruhsat sahibi tarafından Genel Müdürlüğe verilir…."

 Halen maden işletme projelerinde Çevre Mühendisi imzası istenmektedir. Bu sebeple Çevre Mühendisi de eklenmelidir.

"I. Grup (b) bendi ve II. Grup (a) bendi madenler için ihale bedelinin yatırılmasından itibaren iki ay içende, diğer diğer maden grupları için arama ruhsat süresi sonuna kadar yetkilendirilmiş tüzel kişilerce maden mühendisi sorumluluğunda ve ilgili bölümleri Çevre Mühendisi tarafından hazırlanmış işletme projesi ruhsat sahibi tarafından Genel Müdürlüğe verilir"


Okunma Sayısı: 470

Tüm Odamız Görüşleri »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.