ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 TEMMUZ 2022 , CUMA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

AKP`NİN YENİDEN GÜNDEME GETİRECEĞİ TMMOB YASA DEĞİŞİKLİĞİ ÜZERİNE TMMOB ÖRGÜTLÜLÜĞÜNE

    Yayına Giriş Tarihi: 08.12.2014  Güncellenme Zamanı: 12.12.2014 11:48:46  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

Sevgili Arkadaşlar,

AKP, TMMOB`nin kuruluş yasası olan "6235 Sayılı Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği Kanunu" değişikliğini yine gündeme getirme hazırlığı içerisinde.

Cumhurbaşkanlığı Devlet Denetleme Kurulu`nun meslek örgütleri üzerine hazırladığı raporla başlayan, KHK`lerle kurulan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı`nda Mesleki Hizmetler Genel Müdürlüğü`nün oluşturulması ile devam eden, çok sayıda mesleğimiz ve meslektaşlarımız aleyhine çıkarılan yönetmeliklerle sürdürülen, gece yarısı operasyonu ile 3194 Sayılı Yasa`ya ekleme yapılması ile devam eden sürece bakıldığında; AKP`nin mesleğimize, meslektaşlarımıza ve örgütümüze yönelik bir ayar vermeye çalıştığı "bilinen" bir gerçekliktir.

Yine bilindiği üzere; TMMOB`yi teslim almaya yönelik iki yıl önce gündeme gelen TMMOB yasa değişikliği hazırlıkları TMMOB örgütlülüğünün, hepimizin güçlü bir mücadelesi ile geri püskürtülmüştü. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı şimdi "3194 sayılı İmar Kanunu ile Bazı Kanun ve Kanun Hükmündeki Kararnamelerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun Tasarısı" isimli yeni bir torba yasa hazırlığı içerisinde.

Torba yasa içinde; 3194 sayılı İmar Kanunu, 4708 sayılı Yapı Denetimi Kanunu, 4736 sayılı Kamu Kurum Ve Kuruluşlarının Ürettikleri Mal ve Hizmet Tarifeleri Kanunu, 5543 sayılı İskan Kanunu, 2863 sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu, 2872 sayılı Çevre Kanunu, 2644 sayılı Tapu Kanunu, 6083 sayılı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü Kanunu, 634 sayılı Kat Mülkiyeti Kanunu, 6107 sayılı İller Bankası Kanunu, 2464 sayılı Belediye Gelirleri Kanunu`nda değişiklikler bulunuyor. Torbanın içerisine 6235 sayılı TMMOB Kanunu değişikliği de konuluvermiş.

AKP, TMMOB Yasası değişikliği hazırlıyor ama TMMOB`ye sormaya gerek bile duymuyor. TMMOB Yasası`nı değiştirirken elbette bu ülkenin mühendislerine, mimarlarına, şehir plancılarına onların örgütü TMMOB‘ye sormazlar. Çünkü sorarlarsa sadece emekten, bilimden, insandan yana yanıtlar alırlar. Bu yanıttan da hiç hoşlanmazlar.

 

Sevgili Arkadaşlar,

TMMOB Yasası`nda yapılmak istenen bu değişiklik; bu ülkenin mühendislerinin, mimarlarının ve şehir plancılarının ve onların örgütü TMMOB`nin talebi değildir. Yasamızda yapacakları değişiklikle, bir türlü arka bahçesi yapamadıkları örgütümüzü parçalayarak, bölerek güçsüzleştirmek, etkisizleştirmek istiyorlar.

TMMOB`yi TMMOB yapan, şimdiye kadar ayakta tutan, savrulmasına ve diz çökmesine asla izin vermeyen örgütlü üyemizin, sizlerin, örgütümüzün bu saldırıyı da geri püskürteceğine olan inancım tamdır.

Hepimize kolay gelsin.

 

Mehmet SOĞANCI

Yönetim Kurulu Başkanı 


Okunma Sayısı: 366

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.