ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 TEMMUZ 2022 , CUMA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKIMIZI YÖNETMELİKLERİNİZLE ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ

    Yayına Giriş Tarihi: 26.11.2014  Güncellenme Zamanı: 26.11.2014 15:01:30  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

SAĞLIKLI BİR ÇEVREDE YAŞAMA HAKKIMIZI

YÖNETMELİKLERİNİZLE ENGELLEYEMEYECEKSİNİZ

 

Sağlıklı çevrede yaşama hakkı, emperyalist paylaşım savaşının büyük yıkımı sonrasında kabul edilmiştir. İnsanlık, bu savaşlarda silahla ölümler dışında sıtma, veba gibi salgın hastalıklarda nüfusun %10`nu kaybetmiştir. Yok olan doğal kaynakların, insanın hayatını sürdürmesini olanaksız hale getirdiğini gören insanlık, İnsan Hakları Sözleşmesi`nin imzalanmasına öncülük etmiştir.

 

Ülkemizde ise en temel insan haklarının geliştirilmesi bir yana; korunmasına ilişkin dahi tümüyle geriye gittiğimiz bir gerçekliktir. Bugün ülke kaynaklarının talanı savaş yoluyla değil, insan haklarını korumakla yükümlü iktidar tarafından çıkarılan yasa ve yönetmeliklerle yapılmaktadır. Tüm ülke kaynakları iktidarın kolladığı şirketler ve uluslararası konsorsiyumları eliyle talan edilmektedir.

 

Bunun son örneği de 25.11.2014 tarihinde Resmi Gazete`de yayımlanarak yürürlüğe giren Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliğidir.

 

"Yeni Türkiye"nin ÇED Yönetmeliği; Anayasa Mahkemesi de olsa iktidara hiçbir yargı kararının dur diyemeyeceğinin, iktidarın her türlü denetimden vareste olduğunun ilanıdır.

 

"Yeni Türkiye"nin ÇED Yönetmeliği; şehir hastanelerinin, RES`lerin, HES`lerin, orman alanlarının dönüşümünün, kentsel dönüşümün, sanayi tesislerinin sökümünün, Toplu konut projelerinin, AVM`lerin, golf sahalarının, beyaz eşya boyama tesislerinin, yeraltından su çekilmesinin, tuz çıkarılmasının -metrekare, metreküp- ton ayarlaması yaparak yani ÇED muafiyetlerini genişleterek Çevresel Etki Değerlendirilmesinden yani denetimden muaf hale geldiğinin bir kez daha ilanıdır. Bu muaf alanların tümü sermayenin talan alanlarıdır.

 

Ülke nüfusu 77 milyondur ve bu nüfusun sağlıklı bir çevrede yaşaması için doğal kaynakların sonuna kadar korunması gerektiği açıktır.

 

Yaşamı yok edenlere karşı mücadele hem haktır hem de bir görevdir. İnsandan, emekten, haktan, hukuktan, adaletten yana çalışmalarını yürüten TMMOB bu görevi sonuna kadar yerine getirmeye kararlıdır.

 

TMMOB, bir yandan talana mevzuat kılıfı getirenlere karşı hukuki mücadelesini sürdürecek, bir yandan da bu ülkede kim havasına, toprağına, suyuna, ormanına, kentine, kısacası yaşam alanlarına sahip çıkıyor ve mücadele ediyorsa; onlarla birlikte omuz omuza olacaktır.

 

TMMOB herkesi, "Yeni Türkiye"nin ÇED yönetmeliğine karşı birleşik mücadeleye çağırmaktadır.

 

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı 


Okunma Sayısı: 312

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.