ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 TEMMUZ 2022 , CUMA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

TMMOB ALEVİLER İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAK!

    Yayına Giriş Tarihi: 10.10.2014  Güncellenme Zamanı: 10.10.2014 15:52:42  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB 12 EKİM`DE ANKARA`DA ALEVİLER İLE DAYANIŞMA İÇERİSİNDE OLACAK! 

Aleviler diyor ki: 

Osmanlı`dan Cumhuriyet`e ve AKP hükümetiyle birlikte eğitimdeki dayatmalar ve hak ihlalleri hız alarak devam etmektedir. Her yıl değişen eğitim sistemiyle bilimsel, çağdaş eğitimden uzaklaşılarak eğitim dinselleştirilmeye çalışılmaktadır. 

Milli Eğitim Bakanlığı, Türk –İslam sistemini esas alan ideolojik bakışını zorunlu din dersleri, 4+4+4, TEOG gibi tekçi ve egemen inanç sistemiyle dayatan, öğrencileri zorla özel okullara, meslek liselerine ve imam hatip liselerine yönlendirmeye çalışmaktadır. 

Son olarak bu yıl uygulanan Temel Öğretimden Ortaöğretime Geçiş (TEOG) sistemi eğitimdeki ayırımcılığı derinleştirmektedir. Eğitimde yaşanan hak ihlallerine dur demek için biz Aleviler, Alevi ocaklarından Ankara`ya yürüyoruz. 

TEOG sistemi adı altında gençlerimiz yeteneklerine bakılmaksızın meslek liselerine, inançlarına bakılmaksızın imam hatiplere yerleştirilmektedir. Bu dayatmaları kabul etmeyen gençlerimiz ise açık liselere yönlendirerek aktif öğretim hayatının dışına itilmektedir. 

Eğitimde 4+4+4 dayatmasının sonucu olarak ortaöğretim kurumları (liseler), tıpkı ilkokul ve ortaokullar gibi siyasal İslam`ın egemenliği ile sonuçlanacak ileri bir süreçte onarılamayacak toplumsal değişimlere neden olabilecek bu düzenlemeler tarafımızdan kabul edilemez olarak görülmektedir. 

Mevcut sistemin eğitimin bütün alanlarında hayata geçirmek istediği planlama aslında siyasal bir bakışın dışına çıkmayan, veli ve öğrenci tercihini yadsıyan zorlayıcı ve asimilasyon amaçlıdır.

 

Bugün egemenlerin dayatmış olduğu eğitim sisteminin amacı; yoksul emekçi çocuklarını meslek liselerine ve imam hatip liselerine zorlamak bu sürecin sonucunda da istenilen asimilasyon amacına ulaşmaktır. 

Alevileri yok sayan, farklı inançları yok sayan veya dini eğitim almak istemeyenleri yok sayan bu sistemi haklı bulmuyoruz. Bizler zorunlu din dersleri kaldırılsın isterken çocuklarımızı böyle dini eğitime zorlamalarını antidemokratik buluyoruz. 

Bu sistem ile yalnızca Alevi çocukları asimile edilmeyecektir. Bu dayatılan sistemin ülkemizde ve ortak vatanımızda farklı uluslardan ve milliyetlerden ve de farklı inançlardan yaşayan halkımızı tek bir eksende toplayıp, Türk-İslam ekseninde asimilasyona tabi tutmaktır. 

Dayatılan bu tekçi, gerici, siyasal İslamın eğitim projesine karşı başta Aleviler olmak üzere tüm emekçiler ve demokrasi güçleri olarak direneceğimizi ve bu dayatmalar son bulana kadar alanlarda birlikte mücadele edeceğimizi buradan tüm kamuoyuna bildiririz. 

12 yıldır ülkeyi yeniden inşa etmeye çalışan, tüm sistemleri kendi lehine değiştiren bu hükümet karşısında elbette sessiz kalmayacağız. Duyarlı tüm kesimleri alanlara davet ediyoruz. 

TMMOB; 12 Ekim Pazar günü Ankara Sıhhiye Meydanı`nda gerçekleştirecek mitinge katılarak bu ülkenin Alevileri ile dayanışma içerisinde olacaktır.

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı


Okunma Sayısı: 375

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.