ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 NİSAN 2021 , ÇARŞAMBA

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

SU AKAR LİMAK BAKAR İNSAN ÖLÜR

    Yayına Giriş Tarihi: 26.08.2014  Güncellenme Zamanı: 04.09.2014 12:16:33  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 26.08.2014 14:02:52

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. Siirt halkı yalnız değildir. Gelişmelerin takipçisi olacağız.

Su Akar LİMAK Bakar İnsan Ölür

24 Ağustos‘ta Siirt‘te Limak Holding‘in Botan Çayı üzerinde inşa ettiği ve işletmesini yürüttüğü  Alkumru Baraj gölünde baraj kapağının habersiz bir şekilde açılması sonucu aralarında çocuklarında olduğu- resmi verilere göre- beş kişi yaşamını yitirdi bir kişi de kayıp.

Limak yetkililerine göre; baraj kapaklarında herhangi bir teknik arıza yok, bölge halkı yasaklı bölgeye girdi ve siren ve anonslarla yapılan uyarılara rağmen bölgede piknik yapan vatandaşlar alanı terk etmedi.

Siirt Barosu Başkanı Mehmet Cemal Acar ise vatandaşların sirenlerle uyarılmadığını söylüyor ve ekliyor:  ‘‘Baraj bölgesinde daha evvel de işletmeci firmaca suyun tedbirsiz ve kontrolsüz olarak bırakılması neticesinde birçok vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Baraj yetkilileri olayda kusurludur. Şayet baraj kapakları kırılmamış ise baraj yetkililerinin suyu bırakmadan önce halkı uyarması gerekir‘‘.

Bölge halkıysa Pazar günleri baraj kapaklarının açılmadığı gerekçesiyle halkın sık sık oraya piknik yapmaya gittiğini; ancak bu kez uyarı yapılmadığını ve bölgenin büyük bir hızla sular altında kaldığını söylüyor.

Bu ilk Değil

Rant ve talan santralleri doğa katliamlarının yanına insan katliamlarını da ekliyor.  Siirt‘te daha önce de onlarca insan inşaat yapımında veya baraj kapaklarının uyarı yapılmadan açılması sonucu, hayatını kaybetti.  2011 yılında bir buçuk ay içerisinde on yedi kişi bu sebeplerden dolayı yaşamını yitirdi.

Soruyoruz!

·         Şayet uyarı yapılmış ve taşkın söz konusu değil ise baraj kapaklarını açmadan önce civardaki halkın tahliye olabileceği uygun zaman dilimi halka niçin verilmemiştir?

·         Yasaklı bölge diye tabir edilen alanlara insanlar nasıl girebilmektedir, bu bir güvenlik zaafiyeti değil midir?

·         ‘Kapak arızası nedeniyle yaşanan ani tahliye sırasında alarm sisteminin devreye girmediği‘ iddiası doğruysa can kaybına sebep olacağı kesin bir durum için yeterli tedbir niçin alınmamıştır?

·         Limak Holding, ‘illegal pikniğe‘ legal  iş cinayeti cesaretini enerji bakanı Taner Yıldız‘ın elinden aldığı Enerji Oscar‘ından mı almıştır?

·         Limak Holding daha önce sebep olduğu ölümlerin hesabını vermiş midir, cezasını çekmiş midir, bundan sonra çekecek midir?

·         Siirt‘i biliyoruz, Soma‘yı unutmuyoruz, ‘İnşaaTürkiye‘deki iş cinayetlerine, halk ve doğa kıyımlarına her gün şahit oluyoruz; sermaye ve devlet yetkililerine ‘rant için her şey mubah‘ tavrından ne zaman vazgeçecekler soruyoruz?

Çevre Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine, yakınlarına ve tüm halkımıza başsağlığı diliyoruz. Siirt halkı yalnız değildir. Gelişmelerin takipçisi olacağız.

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

İSTANBUL ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 


Okunma Sayısı: 559

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.