ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 TEMMUZ 2022 , CUMA

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

BASINA VE KAMUOYUNA ÇORLU`DAKİ KİMYA FABRİKASI YANGINI ÜZERİNE:

    Yayına Giriş Tarihi: 07.07.2014  Güncellenme Zamanı: 07.07.2014 09:53:11  Yayınlayan Birim: TRAKYA BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 07.07.2014 09:52:51

ÇEVRE VE GÜVENLİK POLİTİKALARI OLMADAN ALINACAK BÜTÜN ÖNLEMLER YETERSİZDİR!

Tekirdağ‘ın Çorlu ilçesinde bir kimyasal ürün fabrikasında dün sabah yangın çıkmış ve 6 saat sonunda söndürülebilinmiştir. Türkiye‘de sanayinin gözde alanlarında birisi olan Çorlu‘da yaşanan bu yangın ile Ülkemizde Çevre ve Güvenlik Politikalarına Çevre Mühendisleri Odası Trakya Bölge Temsilcililiği olarak dikkat çekmek istiyoruz.

Türkiye‘de yürürlükte olan bir Endüstriyel Kaza Politikası ve Düzenlemesi yok!

Türkiye‘de Büyük Endüstriyel Tesislerde yaşanacak kazalara karşı engelleyici yada zararlarını azaltıcı bir mevzuat ne yazık ki yürürlükte değil. Avrupa Birliğinde 1996 yılında Büyük Endüstriyel Kazalar Direktifi kabul edilmiş ve Avrupa Ülkelerinde bu direktif yıllardır uygulanmaktadır. Bu direktif acı bir Çevresel Felaketi her zaman hatırlaması adına SEVESO direktifi olarak adlandırılmaktadır. Türkiye‘de ise SEVESO direktifi ilk defa 2010 yılında yayınlanmış ancak 2 kez ertelenmiştir. Bu geçen zaman zarfında ise yönetmelik hiç bir şekilde yürürlüğe girmemiştir. Güncel mevzuata göre 2016 yılında yürürlüğe girmesi hedeflenmektedir.

Kaza, Mali boyutlarından öte Çevresel Bir Felakettir.

Geçirmiş olduğumuz kaza sadece üretilen kimyasallar maddelerin maddi değer kaybının ötesinde Çevresel anlamda en büyük kirlilik kaynaklarında birisi olmuştur. Bu tür kazalarda başlıca yanma gazları olarak Karbonmonoksit (CO), Hidrosiyanik asit (HCN), Nitrik oksitler (NOx), Formaldehit (CH2O), Benzen (C6H6) gibi çok zehirli toksik gazları ortaya çıkarmaktadır.

Bunların yanısıra birçok kanserojen etki yapan yanma gazı da çevreye yayılmaktadır. Bu zehirli gazlar doğrudan atmosferde dağılmakta ve kazanın etkileri başlıca bölgemiz olmak üzere havada, su kaynaklarında ve toprakta görülmekte ve toksinler besin zincirine katılmaktadır.

Büyüyen Bölgemizde sorunları değil çözümleri konuşalım!

Yeni sanayinin göz bebeklerinden olan Bölgemiz üretim tesislerinin yarattığı çevresel etkinin yanı sıra kaza tehlikeleriyle her geçen gün daha fazla karşı karşıya gelmektedir. Sanayi potansiyelini büyümesi sadece kazaları sonrası hava kirliliği riskini değil sızıntı ve doğrudan toprak ve su kirliliği tehlikelerini beraberinde getirmektedir. Yapılacak çalışmalarla bilimsel olarak büyük oranda kazalar önlenebilir olmakla beraber yaşanabilecek kazaların etkileri de azaltılabilir.

Bu bağlamda daha büyük felaketler yaşanmadan bölgemizde bütün kurum ve kuruluşların çabaları ile ortak politikaların geliştirilmesi önemlidir. Başta Çevre Şehircilik İl Müdürlükleri olmak üzere Sanayi ve Ticaret Odaları, OSB‘ler, Sanayi Dernekleri, Çevre Örgütleri ve TMMOB‘a bağlı diğer meslek odalarını bu konularda ortak çalışmaya davet ediyoruz.

Saygılarımızla,

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

TRAKYA BÖLGE TEMSİLCİLİLİĞİ

Çorlu - 07.07.2014

 


Okunma Sayısı: 186

Trakya Bölge Temsilciliği Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.