ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 TEMMUZ 2022 , CUMA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÖRGÜT ARAMA, TMMOB BURADA! YAŞASIN TAKSİM DAYANIŞMASI!

    Yayına Giriş Tarihi: 12.06.2014  Güncellenme Zamanı: 12.06.2014 15:29:48  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

TMMOB Yönetim Kurulu, 12 Haziran’da İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde yargılanan arkadaşlarının yanında olacak

Bilindiği üzere iktidarın Taksim`de yapmak istediği düzenleme Mimarlar Odası ve Şehir Plancıları Odası`nın açtığı dava üzerine mahkeme kararıyla durdurulmuş, Taksim Dayanışmasının toplumsal direnişinin meşruiyeti, yargı kararıyla belirlenmişti. 

Yine bilindiği üzere; 08.07.2013 tarihinde İstanbul Valisi, Emniyet Müdürü ve Belediye Başkanı tarafından açılan Taksim Gezi Parkı`na giderek ilgili mahkeme kararını açıklamak isteyen Taksim Dayanışması engellenmiş, Dayanışmayı oluşturan emek, meslek, kitle örgütleri, siyasi parti temsilci ve yöneticilerinden çok sayıda kişi gözaltına alınmıştı. Haklarında iki kez iddianame düzenlenen ancak bu iddianameler iki kez mahkemeden dönünce hazırlanan üçüncü bir iddianame uyarınca Taksim Dayanışması temsilcisi 26 arkadaşımız hakkında dava açılmıştı. 

İstanbul 33. Asliye Ceza Mahkemesi`nce açılan davada Mimarlar Odası Çevre Etki Değerlendirme Kurulu 2. Başkanı Mücella Yapıcı, Elektrik Mühendisleri Odası İstanbul Şube Başkanı Beyza Metin, İstanbul Tabip Odası Genel Sekreteri Ali Çerkezoğlu, HDP Başkan Yardımcısı Ender İmrek ve HDK Üyesi Haluk Ağabeyoğlu, "suç işlemek için örgüt kurmak", "kanuna aykırı toplantı ve yürüyüşlere silahsız katılarak, ihtara rağmen dağılmama", "halkı kanuna aykırı toplantı ve gösteri yürüyüşüne kışkırtma" ile suçlanıyor, haklarında 5 ile 13 yıl arasında hapis cezaları isteniyor. 

Diğer 21 arkadaşımız TMMOB İstanbul İKK Sekreteri Süleyman Solmaz, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şube Sekreteri Akif Burak Atlar, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi II. Başkanı Mehmet Sabri Orcan, TMMOB Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi Üyesi Sabiha Sezi Zaman, TMMOB Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi`nden Cansu Yapıcı, Kamil Tekerek, Aral Demircan, Mustafa Aytaç, Barış Akar, Ercüment Akdeniz, Erdem Ateş, Erkan Baş, Hakan Dilmeç, Hakan Çelikkaya, Haluk Yüksel, İsmail Sürücüoğlu, Metin Toprak, Murat Sezgin, Ongun Yücel, Öner Yakasız ve Volkan Özer hakkında ise Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu‘na muhalefetten, 6 aydan 3 yıla kadar hapis isteniyor. 

Şimdi herkes bilsin: 

TMMOB Yönetim Kurulu 12 Haziran`da İstanbul Çağlayan Adliyesi`nde bu davada yargılanan arkadaşlarının yanında olacak ve bir kez daha söyleyecektir: 

Örgüt arama, TMMOB burada!

Yaşasın Taksim Dayanışması! 

Mehmet Soğancı

TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı

 


Okunma Sayısı: 94

Tüm TMMOB BASIN AÇIKLAMALARI »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.