ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     30 EYLÜL 2022 , CUMA

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

CAN GÜVENLİĞİMİZ TEHDİT ALTINDA!

    Yayına Giriş Tarihi: 23.05.2014  Güncellenme Zamanı: 23.05.2014 17:12:40  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

22.05.2014 tarihinde Berkin Elvan‘ın ölümü ve Soma‘da yaşama katliamı protesto etmek için toplanan liselilere karşı gerçekleştirilen polis saldırısı sırasında, Okmeydanı Cem evi bahçesinde bulunan Uğur Kurt isimli yurttaşımız polisin gerçek silahlarla açtığı ateş sonucu kafasına isabet eden kurşunla ağır yaralanmış, kaldırıldığı hastanede yapılan müdahalelere rağmen yaşamını yitirmiştir. Yaşanan can kaybını protesto eden kitleye polis tarafından tekrar saldırıldığı sırada ise bir yurttaşımızın daha hayatını kaybettiği ifade edilmiştir.

 

2013 Haziran ayında yaşadığımız Gezi Direnişi‘nden bu yana bizzat devlet yetkilileri ve mevcut iktidar tarafından desteklenen ve kahraman ilan edilen polis terörünün bir canımızı daha katletmesinden duyduğumuz derin üzüntünün yanı sıra, sistemli bir hale gelmiş ve devletin kolluk güçleri tarafından gerçekleştirilen olağanüstü hal uygulamalarından birini daha yaşıyor olmanın kaygılarını en ağır şekilde hissediyoruz.

 

İki gündür Okmeydanı özelinde uygulanan açıkça katliam girişimi halini almış baskı ve zor uygulamaları, siyasal iktidarın halka yaklaşımdaki önceliklerini deşifre etmeye yetecek kapsamda olaylardır. Soma‘da yakınlarının durumunu merak eden madenci yakınlarına, hastane önünde çocuğunun sağlık durumu için endişelenen Berkin‘in ailesine, Güvenpark‘ta Ethem‘in cenazesi için toplanan kitlelere saldıran bu zihniyet; pratikte dünya savaşı dönemi faşizan uygulamalarını ve darbe dönemi katliamlarını aratmayacak denli yaptırımlarla halkı sindirme ve korkutma çabalarını sürdürmektedir. 

 

Alevi yurttaşlarımızın ibadethanelerinin önünde yaşanan bu cinayet aynı zamanda siyasal iktidarın toplumun farklı kültür, inanç ve kimliklerine karşı takındığı tavrın açık bir ifadesidir. Halka ve toplumsal muhalefetin bütününe bu yaklaşım yaşanan can kayıplarında tetiği çekenler kadar, katilleri koruyanları da pay sahibi yapmaktadır.

 

Yaşananların sorumlusu demokratik hak ve özgürlüklerini kullanıp, taleplerini sokaklarda, meydanlarda dile getirenler değil, halkı düşman gözüyle gören ve tüm yasal ve demokratik eylem ve etkinliği zor araçlarıyla yok etmeye çalışan iktidar anlayışıdır.

 

Uğur Kurt şahsında tüm yitirdiklerimizi bir kez daha anıyor, adalet arayışı mücadelemizin süreceğini yineliyor ve mevcut iktidarın halka karşı kinini ve nefretini ise bir kez daha en ağır şekilde kınıyoruz.  

 

 

TMMOB ANKARA İL KOORDİNASYON KURULU


Okunma Sayısı: 455

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.