ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     20 AĞUSTOS 2022 , CUMARTESİ

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

“YABANCILARA TOPRAK SATIŞI” KONULU BİR KONFERANS VE BİLGİLENDİRME

    Yayına Giriş Tarihi: 20.05.2014  Güncellenme Zamanı: 20.05.2014 14:56:18  Yayınlayan Birim: AYDIN İL TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 20.05.2014 14:54:02

 

ADD Aydın Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi, Tema Aydın İl Temsilciği, Çevre Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın Şubesi, Aydın Tabip Odası, Milli Merkez Aydın Temsilciliğinin ortaklaşa "Yabancılara Toprak Satışı" konulu bir konferans ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

11 Mayıs 2014 Pazar Günü Saat:17.30`da Nevzat Biçer Toplantı Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Tapu Kadastro Eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya katıldı. CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavasgil, İP Aydın İl Sekreteri Semih Egesoy, ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Oğuz Öney, Çevre Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Okan Yıldız, Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir, Türkiye Muhtarlar Derneği Aydın Şube Başkanı Ertuğrul Özdemir. TEMA Aydın Temsilcisi Mehmet Özdemir, Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şube Başkanı Saniye Duman, Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr Alpaslan Ünsal Milli Merkez Aydın Temsilciliğinden İsmail Altıntaş katılımcı oda dernek ve STK`ların üyeleri ve vatandaşların katıldığı toplantı ilgiyle takip edildi.

 

Toplantı Hüseyin Çetin`in sunuş ve Orhan Özkaya`yı takdim konuşmasıyla başladı daha sonra söz alan ADD Aydın Şube Başkanı Günver GÜNEŞ "ÜLKE TOPRAĞININ SATILIK MAL DEĞİL, VATAN" olduğunu kaydettiği kısa konuşmasında Toprak satışı sadece bir mülkiyet devri değildir; Devleti satmak, egemenlik ve bağımsızlıktan vazgeçmek olduğunu belirtmiştir.  Toprak, ekonomik açıdan değerlendirildiğinde hem bir üretim faktörü hem de milli servettir. Bu açıdan bakıldığında yabancıya toprak satışı ülkenin üretim faktörünün ve milli servetinin satışıdır. Ülkemizin üretim faktörü açısından fakirleşmesi, milli servetin yabancıların refahına sunulmasıdır. Sonuçta halkımızın yoksullaşması ve ülkenin tapusunun yabancılara geçmesidir. dedi.

 

Güneşten sonra konuşan Araştırmacı- Yazar Orhan Özkaya ise Türkiye`de yabancılara toprak satışının Sevr antlaşmasının yeniden güncellenmesi olduğunu belirttiği konuşmasında Tarım alanlarının, vakıf arazileri üzerinden satışların, BMC, Yatağan, Seydişehir, Aliağa, Petkim arazilerinin satışının ülkenin bağımsızlığına saldırı olduğu gibi ülke ekonomisine, üretime de büyük bir darbe olduğunu kaydetmiştir. Askeri araziler, Yasak bölgelerinde sadece sıcak para akışı sağlanabilmesi için satılığa çıkarılması ya da özelleştirilmesinin yaratacağı sıkıntılara değinen Özkaya "Toprağın, devletin vazgeçilmesi olanaksız temel unsuru, egemenlik ve bağımsızlık simgesidir. Bu nedenle toprak satışı sadece bir mülkiyet devri değildir; devleti satmak, egemenlik ve bağımsızlıktan vazgeçmektir.

 

Satılan her bir toprak parçası ülkemizde yabancı azınlıkların oluşması, ekonomik ve siyasi taleplerin ortaya çıkması, azınlıkların mensup oldukları ülkelerin iç işlerimize karışması demektir. Bu yöntem Batı`nın son derece iyi kullandığı silahlardan biridir.

 

Vatandaş olarak, ülkemizin yararına olmayan bu düzenlemelerden kaçınılmasını, topraklarımızın ve tüm doğal varlıklarımızın ülkemiz ve insanımızın hizmetinde doğru biçimde kullanılmasını bekliyoruz". Diyerek konuşmasını tamamladı. Toplantının sonunda ADD Aydın Şubesi ve diğer STK`lar tarafından hazırlanan "ÜLKE TOPRAĞI SATILIK MAL DEĞİL, VATANDIR başlığıyla yabancılara toprak satışını protesto eden ve ve bu satışların durdurulması yönünde bir imza kampanyası başlatılmıştır.

 

 

ADD Aydın Şubesi, Ziraat Mühendisleri Odası Aydın Şubesi, Tema Aydın İl Temsilciği, Çevre Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilciliği, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın Şubesi, Aydın Tabip Odası, Milli Merkez Aydın Temsilciliğinin ortaklaşa "Yabancılara Toprak Satışı" konulu bir konferans ve bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

 

11 Mayıs 2014 Pazar Günü Saat:17.30‘da Nevzat Biçer Toplantı Salonunda gerçekleşen konferansa konuşmacı olarak Tapu Kadastro Eski Genel Müdür Yardımcısı Orhan Özkaya katıldı. CHP Aydın İl Kadın Kolları Başkanı Saadet Kavasgil, İP Aydın İl Sekreteri Semih Egesoy, ADD Aydın Şube Başkanı Günver Güneş, Jeoloji Mühendisleri Odası Aydın Şube Başkanı Oğuz Öney, Çevre Mühendisleri Odası Aydın İl Temsilcisi Okan Yıldız, Eğitim İş Aydın Şube Başkanı Şaban Özdemir, Türkiye Muhtarlar Derneği Aydın Şube Başkanı Ertuğrul Özdemir. TEMA Aydın Temsilcisi Mehmet Özdemir, Cumhuriyet Kadınları Derneği Aydın Şube Başkanı Saniye Duman, Aydın Tabip Odası Yönetim Kurulu Üyesi Dr Alpaslan Ünsal Milli Merkez Aydın Temsilciliğinden İsmail Altıntaş katılımcı oda dernek ve STK‘ların üyeleri ve vatandaşların katıldığı toplantı ilgiyle takip edildi.

 

Toplantı Hüseyin Çetin‘in sunuş ve Orhan Özkaya‘yı takdim konuşmasıyla başladı daha sonra söz alan ADD Aydın Şube Başkanı Günver GÜNEŞ "ÜLKE TOPRAĞININ SATILIK MAL DEĞİL, VATAN" olduğunu kaydettiği kısa konuşmasında Toprak satışı sadece bir mülkiyet devri değildir; Devleti satmak, egemenlik ve bağımsızlıktan vazgeçmek olduğunu belirtmiştir.  Toprak, ekonomik açıdan değerlendirildiğinde hem bir üretim faktörü hem de milli servettir. Bu açıdan bakıldığında yabancıya toprak satışı ülkenin üretim faktörünün ve milli servetinin satışıdır. Ülkemizin üretim faktörü açısından fakirleşmesi, milli servetin yabancıların refahına sunulmasıdır. Sonuçta halkımızın yoksullaşması ve ülkenin tapusunun yabancılara geçmesidir. dedi.

 

Güneşten sonra konuşan Araştırmacı- Yazar Orhan Özkaya ise Türkiye‘de yabancılara toprak satışının Sevr antlaşmasının yeniden güncellenmesi olduğunu belirttiği konuşmasında Tarım alanlarının, vakıf arazileri üzerinden satışların, BMC, Yatağan, Seydişehir, Aliağa, Petkim arazilerinin satışının ülkenin bağımsızlığına saldırı olduğu gibi ülke ekonomisine, üretime de büyük bir darbe olduğunu kaydetmiştir. Askeri araziler, Yasak bölgelerinde sadece sıcak para akışı sağlanabilmesi için satılığa çıkarılması ya da özelleştirilmesinin yaratacağı sıkıntılara değinen Özkaya "Toprağın, devletin vazgeçilmesi olanaksız temel unsuru, egemenlik ve bağımsızlık simgesidir. Bu nedenle toprak satışı sadece bir mülkiyet devri değildir; devleti satmak, egemenlik ve bağımsızlıktan vazgeçmektir.

 

Satılan her bir toprak parçası ülkemizde yabancı azınlıkların oluşması, ekonomik ve siyasi taleplerin ortaya çıkması, azınlıkların mensup oldukları ülkelerin iç işlerimize karışması demektir. Bu yöntem Batı‘nın son derece iyi kullandığı silahlardan biridir.

 

Vatandaş olarak, ülkemizin yararına olmayan bu düzenlemelerden kaçınılmasını, topraklarımızın ve tüm doğal varlıklarımızın ülkemiz ve insanımızın hizmetinde doğru biçimde kullanılmasını bekliyoruz". Diyerek konuşmasını tamamladı. Toplantının sonunda ADD Aydın Şubesi ve diğer STK‘lar tarafından hazırlanan "ÜLKE TOPRAĞI SATILIK MAL DEĞİL, VATANDIR başlığıyla yabancılara toprak satışını protesto eden ve ve bu satışların durdurulması yönünde bir imza kampanyası başlatılmıştır.

 


Güncellenme Zamanı: 20.05.2014 14:54:55
Güncellenme Zamanı: 20.05.2014 14:55:48

Okunma Sayısı: 804

Aydın İl Temsilciliği Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.