ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     28 OCAK 2021 , PERŞEMBE

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇMO: ÇERNOBİL BENZERİ KAZADAN TÜM TÜRKİYE ETKİLENİR

    Yayına Giriş Tarihi: 28.04.2014  Güncellenme Zamanı: 28.04.2014 10:05:02  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 28.04.2014 10:05:46

Bozoğlu, nükleer santralın, kamuoyunda yaratılmaya çalışan algı gibi ileri bir teknoloji olmadığını öne sürdü

ÇEVRE Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, 26 Nisan 1986‘da Sovyetler Birliği‘ndeki Çernobil Nükleer Santral i‘nde meydana gelen kazayı hatırlatarak, "Akkuyu ve Sinopta kurulması düşünülen nükleer santrallarda meydana gelebilecek bir kazadan tüm Türkiye etkilenir" dedi. Çevre Mühendisleri Odası‘nda basın toplantısı düzenleyen Bozoğlu, nükleer santralın, kamuoyunda yaratılmaya çalışan algı gibi ileri bir teknoloji olmadığını öne sürdü. Baran Bozoğlu şöyle konuştu: "Bir enerji üretim biçiminin karmaşık görünmesi ve kullanılan hammaddesindeki farklılık, o enerji üretim biçimini teknolojik yapmaz. Nükleer santrallerin elektrik üretim biçimi, suyun buharlaştırması ve bu buhardan tribünlerin döndürülmesi ile elektrik üretilmesidir. Suyun buharlaşması için gereken ist nükleer yakıt çubuklarındaki radyoaktif ışımayla oluşan ısıdan elde edilmektedir. Dolayısıyla sistem termik santralden çok da farklı değildir. 

Termik santralle arasındaki temel fark hammadde ve atıkların yönetimidir. "WER 1200 model reaktörün Akkuyu‘da, ATMEA 1 rektörünün de Sinop‘a yapılmasının planlandığını hatırlatan Bozoğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Her iki reaktör de henüz dünyada denenmemiştir ve kullanılmamaktadır. 

İlk defa ülkemizde denenecektir. Ote yandan, yeni nesil olarak ifade edilen reaktörler teknolojik olarak bir ilerlemeden ziyade, güvenlik açısında yapılan eklemelerle tanımlanmaktadır. Yani yeni bir teknoloji olarak ifade edilen konular aslında 50 yıl önceki temel nükleer santral biçimlerinden farklı değildir. Dünyada hiç denenmemiş nükleer santrallerin ülkemizde inşa edilmesi zaten varolan riski daha da perçinleyecektir." (DHA) 


Okunma Sayısı: 167

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.