ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     28 OCAK 2021 , PERŞEMBE

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

BASIN TALANI MAHKEMEYE TAŞINDI (POSTA)

    Yayına Giriş Tarihi: 24.04.2014  Güncellenme Zamanı: 24.04.2014 09:28:05  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.04.2014 09:26:03

Ormanlık alanları; petrol boru hatları, enerji santralleri, petrol ve doğalgaz aramaları gibi işletmelere açan yönetmelik davalık oldu

Türkiye Barolar Birliği (TBB), yönetmeliğin ‘ormanların talanına olanak tanıyacağına‘ dikkat çekerek iptalini istedi Çılgın projelere açılıyor Yönetmeliğin iptali istendi Geçen hafta Resmi Gazete‘de yayınlanan Orman Kanunu‘nun 16,17 ve 18‘inci maddelerinin uygulanmasına ilişkin yönetmelikler ile ormanlık alanlarda enerji üretim santralleri, petrol ve doğalgaz boru hattı, petrol ve doğalgaz arama tesislerinin kurulmasına izin verilmesinin önü açılmıştı. Uzmanlar m karşı çıktığı ve ‘Çılgın projelerin önünü açıyor‘ değerlendirmesinde bulunduğu yönetmelik davalık oldu. 

Danıştay‘a dava açtı

Türkiye Barolar Birliği (TBB), Orman ve Su işleri Bakanlığı‘nm hazırladığı ve 18 Nisan‘da yürürlüğe giren yönetmeliğin iptali için Danıştay‘a dava açtı. TBB‘nin başvuru dilekçesinde yönetmeliğin uygulanması halinde, ‘uzun vadede ormanların talanına olanak tanıyacağına‘ dikkat çekilerek, "Sağlıklı bir çevrede yaşama hakkı Anayasa‘nm 56‘ncı maddesi ile güvence altına alınmıştır" denildi. 

Yönetmeliğin iptalinin istendiği dilekçede: "Anayasa‘nm 169‘uncu maddesi ile Anayasa Mahkemesi kararları uyarınca ormanlarda kamu yararı ve zorunluluk hallerinde irtifak hakkına olanak tanınır. 

Ormanlık arazi üzerinde yapılaşma zorunluluğu doğduğunda yapılaşmaya konu kamu yararı ile ormanın, orman olarak korunmasındaki kamu yararı karşılaştırılır ve kamu yararı tercih edilerek ona göre izin verilir" denildi. 

İşletmelere açılıyor

Yeni yönetmelikte orman alanına hafriyat dökümü gibi uygulamalar yasak olmaktan çıktı. Düzenleme özellikle İstanbul‘da inşası devam eden üçüncü köprü ve bağlantı yolları gibi mega projeleri akıllara getiriyor. Ayrıca tünel ve teleferik hattı gibi yeni tesisler, patlayıcı madde emniyet alanı, yeraltında yapılacak patlayıcı madde deposu, savunma ve güvenlik tesislerine de izin verileceği belirtiliyor. 

Doğal varlıklar yok olacak

Geçen yıllarda ormanlara yakın elektrik direkleri nedeniyle pek çok ormanlık alanın yandığını belirten Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, "Ormanlık alanlarda petrol aramak ciddi yangın riski taşıyor" dedi. 

Yönetmelikle ormanlık alanların yatırımlara açıldığına dikkat çeken uzmanlar bu tür uygulamaların sanayileşme ve kalkınmaya yönelik olduğunu, bu yönetmelikle doğal varlıkların yok olacağına dikkat çekiyor. 


Okunma Sayısı: 124

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.