ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 OCAK 2021 , CUMARTESİ

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

MESLEK ODALARINDAN İLKE DAVASI (KARŞI)

    Yayına Giriş Tarihi: 10.04.2014  Güncellenme Zamanı: 10.04.2014 09:41:52  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 10.04.2014 09:41:44

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası, Peyzaj Mimarları Odası, Ziraat Mühendisleri Odası, Orman Mühendisleri Odası, Şehir Plancılan Odası ve Mimarlar Odası, Koruma Kurulları`nın SİT alanlanna inşaat izni verilmesinin önünü açan ilke kararı değişikliğinin iptaline ilişkin Danıştay`da dava açtı

 Bakanlık, 18 Şubat 2014 tarihli ve 28917 sayılı Resmi Gazete‘de yayımlanan 271 sayılı Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu kararını, SİT alanlarında ‘kamu yararı‘ adı allında kamu binaları inşa edilebileceği yönünde değiştirmişti. 

Bu karar, Atatürk Orman Çiftliği‘nde inşa edilen Başbakanlık Sarayı‘na ilişkin hukuki kılıf hazırlandığı şeklinde yorumlanmıştı. 

Kararın Resmi Gazete‘de yayımlanmasından bir gün önce ise Ankara 5. ve 11. İdare Mahkemesi, Başbakanlık Sarayı‘nın içerisinde bulunduğu Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazisi üzerindeki imar planlarının yürütmesini durdurmuştu. 

MESLEK odaları söz konusu ilke kararına karşı açtığı davanın dilekçesinde, idare mahkemesinin yürütmeyi durdurma kararından bir gün sonra gelen bu ilke kararı değişikliğinin tesadüf olmadığını belirtti. Dilekçede, "Buradan da açıkça anlaşılmaktadır ki; dava konusu ilke kararında korumadaki kamu yararını gerçekleştirmek değil, tarihi SİT alanında devam eden bir inşaatın hukuka aykırılığını bertaraf etmek hedeflenmektedir" denildi. Dilekçede, kararın bu nedenlerle hukuka, "maksat ve sebep unsuru bakımından" açıkça aykırı olduğu dile getirilerek, "Davalı idarenin böyle bir düzenleme yapma ihtiyacı korumayı geliştirmek objektif kural getirmek değil, gerçekleştirilmek istenen bir uygulamanın yasal altlığını oluşturmaktır" ifadeleri kullanıldı.  


Okunma Sayısı: 175

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.