ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     28 OCAK 2021 , PERŞEMBE

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇİFTLİĞE BİR DURDURMA DAHA (TARAF)

    Yayına Giriş Tarihi: 24.03.2014  Güncellenme Zamanı: 24.03.2014 09:54:55  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.03.2014 09:43:14

Atatürk Orman Çiftliği`ndeki inşaatlarla ilgili yürütmeyi durdurma kararlarına bir yenisi daha eklendi

Karar Gökçek‘in projelerini de etkiliyor Atatürk Orman Çiftliği ile ilgili yeni bir yürütmeyi durdurma kararı daha çıktı. Daha önce burada şyapılan Başbakanlık binası ve bu binaya ek bina için ayrı ayrı iki kez yürütmeyi durdurma kararı verilmişti. 

Son olarak Ankara Büyükşehir Belediyesi‘nin Atatürk Orman Çiftliği kavşak inşaatında yürütmeyi durdurma kararı çıktı. 

Atatürk Orman Çiftliği Tarihi Sit Alanı Koruma Amaçlı Nazım İmar Planı, ı/ıoooo ölçekli ulaşım şeması ve ı/ıooo ölçekli Ulaşım (Yol-kavşak) Uygulama Projesinin kabul edilmesine ilişkin işleminin yürütmesi Ankara 5. İdare Mahkemesi tarafından durduruldu. Mahkeme kararı Ankara Belediye başkanı Melih Gökçek‘in Ankapark Projesi, yeni yapılan Çiftlik Bulvarı, çevre ve yol düzenlemeleri ile tüm yapılaşmayı etkiliyor. Çevre Mühendisleri Odası yetkilileri, verilen mahkeme kararının ardından bu projelerin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını dile getirdi. 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası olarak kararın ardından yayımladığı açıklamada şu konulara değindi: "Mahkeme tarafından verilen karardaki gerekçeler, Odamızın ekoloji, çevre sorunları açısından yaptığı açıklamaları doğrulamakta, bilimsel-teknik çalışmalarımıza atıf yapmaktadır. Ankara‘nın ekolojik bütünselliğini bozacağına ve çevre sorunlarına neden olacağına vurgu yapılmaktadır.AOÇ, Ankara‘nın, Ankaralıların nefesidir. AOÇ, Ankara‘nın doğal yaşam alanıdır, akciğeridir.AKP‘nin politikaları hukuki süreçler devam ederken, toplum tarafından tartışılırken durdurulmalı, toplumsal uzlaşı ile hayata geçirilmelidir." Açıklamada ayrıca mahkemelerin geç kalan kararları da eleştirilerek, "Mahkemelerin verdiği geç kalan kararlar, yaşam alanlarımızın kamu yararından uzak projelerle yok edilmesine neden olmakta ve geri dönüşü olmayan sorunlar yaratmaktadır" denildi. 


Okunma Sayısı: 97

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.