ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     28 OCAK 2021 , PERŞEMBE

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

PROJELER 2030`DA SU FAKİRİ YAPACAK (TARAF)

    Yayına Giriş Tarihi: 24.03.2014  Güncellenme Zamanı: 24.03.2014 09:54:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 24.03.2014 09:39:28

Çevre Mühendisleri Odası`nın Dünya Su Günü nedeniyle açıkladığı rapor, 3. Havalimanı ve 3. Köprü gibi çılgın projelerin, Türkiye`yi nasıl etkileyeceğini gözler önüne seriyor

Çevre Mühendisleri Odası‘nın Dünya Su Günü nedeniyle açıkladığı rapor, 3. Havalimanı ve 3. Köprü gibi çılgın projelerin, Türkiye‘yi nasıl etkileyeceğini gözler önüne seriyor TMMOB Çevre Mühendisleri Odası kamuoyunda tartışmalara sebep olan kuraldık sorunu ile ilgili rapor hazırladı. 22 Mart Dünya Su Günü‘nde açıklanan rapora göre, önlem alınmadığı taktirde Türkiye 2030‘a gelmeden su fakiri olacak. Uzun süredir suyun yanlış yönetildiğine ve fazla kullanıldığına değinilen raporda, yaşanan kuraklığın doğal bir süreç olmadığı belirtildi. 

ARITILMAYAN SULAR BÜYÜK SORUN

Raporda ayrıca, dere yataklarının üzerinehidroelektrik santrallerin kurulması, İstanbul‘da 3‘üncü Havalimanı ve 3‘üncü Köprü, Ankara‘da Atatürk Orman Çiftliği ve Antalya Phaselis‘te olduğu gibi sulak alanlara, kuş göç yollarına, tarımsal ve/veya sit alanlarına inşaatlar yapılmasının su sorununda etkili olacağı ileri sürülüyor. 
Arıtılmayan su sorununun özellikle gündeme getirildiği raporda şu ifadelere yer veriliyor; "Arıtılamayan suların hem ekolojik dengeyi altüst ettiği hem de su döngüsünde problemler yaratarak, temiz su kaynaklarımızı yok ettiği unutulmamalıdır. Arıtılmadan deşarj edilen sular orta vadede daha ciddi maliyetler yaratmaktadır. İstatistiklere bakıldığında, ülkemizin gelişmişlik seviyesinden oldukça uzak olduğu görülmektedir."

Sapanca bu hale geldi SAKARYA ve Kocaeli‘nin içme "suyu kaynağı olan Sapanca Gölü tehlike altında. Yeterli yağış olmaması nedeniyle suların çekildiği gölde, kızıllık ve yosunlaşma görülmeye başlandı. Kıyı şeridinde ise alg patlaması var. Nisan ayında da yağışlar olmadığı takdirde gölde su seviyesi daha da düşecek, öte yandan çevredeki sanayi kuruluşlarını ngö id e n su çekmesi tehlikenin boyutunu daha da artırıyor. Bölgede yaşayan vatandaşlar durumdan endişe ediyor.


Okunma Sayısı: 123

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.