ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 OCAK 2021 , PERŞEMBE

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

MAHKEME KARARI ÇEVRE KATLİAMININ ÖNÜNÜ AÇTI (SÖZCÜ)

    Yayına Giriş Tarihi: 18.03.2014  Güncellenme Zamanı: 18.03.2014 14:46:41  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 18.03.2014 09:25:34

Hakkında 3 dava bulunan ve en son yamalı ÇED`ler ile gündeme gelen 3`üncü havalimanı projesinde, mahkeme durdurma kararını kaldırdı

Sayime BAŞÇI - Karşı davalar ile yılan hikayesine dönen 3‘üncü havalimanı projesinde İstanbul Bölge îdare Mahkemesi, devam kararı verdi. 4 vatandaşın açtığı davada 21 Ocak 2014 yılında alınan karar doğrultusunda, mahkeme bilirkişi incelemesi gelene kadar herhangi bir inşaat çalışmasını engellemek için yürütmeyi durdurma karan almışti. istanbul 4. 

İdare Mahkemesi ise 11 Mart‘ta aldığı karar ile yürütmeyi durdurma kararını kaldırdığını açıkladı. 

Hukuka aykırı değilmiş Kararı açıklayan mahkeme, 3‘üncü havalimanı ile ilgili projede hukuka herhangi bir aykırılık görülmediğine vurgu yaparak, gerekçesinde şu ifadeleri kullandı:"Bilirkişi raporları alanına kadar uygulanması ile etkisi tükenecek niteliği bulunmadığı gibi bu aşamada yürütmenin durdurulması isteminin geçici mahiyette durdurulmasına karşın uzun süre sürüncemede kalmasına yol açılacak olması da dikkate alındığında henüz açıkça hukuka aykırılığı bulunmayan işlemin yürütmesinin durdurulmasında hukuka uyarlılık görülmemiştir.‘‘ Sorumlusu kim olacak? 

Karan yorumlayan Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, "Buraya yapılacak herhangi bir inşaat, İstanbul‘u, bizi bitirecektir. Mahkeme karan bunun önünü açmıştır" ifadelerini kullandı. 

Bozoğlu, proje üzerinde devam eden davalara dikkat çekti. İhale sürecine ilişkin bir davanın da devam ettiğini söyleyen Bozoğlu, "Projenin iptal edilmesi durumunda bina yapıldıktan sonra doğa yok edildikten f 658 bin 3. havalimanını bekleyen davalar Mayıs 2013 Havalimanı ihalesini ©SgEÖl Nisan 2013 ÇMO, ÇED raporunun eksikliği j 22.1 milyar euroya nedeniyle, ihalenin j Cengiz-Limak-Kolin iptal edilmesine i Mapa-Kalyon Ortak ilişkin dava açtı j Girişim Grubu aldı Ocak 2014 1 Projeye karş Özgür ; Ceylan Aytaç, Alican i Ocak, CevatOcakve l Yıldırım Yılmaz tarafından dava açıldı Kuşlara ait 2 göç yolu var Amm/m Şubat 2014 Mahkeme ÇED I olumlu raporu l askıya alındı, yürütme durduruldu Mart 2014 Konsorsiyum, bilirkişi raporunu beklemeden Mart 2014 l Üst Mahkeme yürütmeyi I durdurma kararını mahkemeye yeni bir kaldırdı. İşlemler ve ÇED raporu sundu i davalar sürüyor ÇED seçim sonrasına kaldı HAVALİMANI projesinde dava ve finansman süreci devam ederken, inşaat çalışmalarına henüz başlanmış değil. Geçtiğimiz hafta firmaların yeniden hazırladığı sonra orayı tekrar eski haline getirmeniz imkansız. Buraya 3‘üncü havalimanı yapıldıktan sonra yıkım kararı verilirse bunun sorumluluğunu kim alacak. Aynı durumu Ankara‘da demir kafeste de yaşadık. Bizim paramızla yapıp bizim paramızla yıktılar. Şimdi yeni Başbakanlık Konutu‘nda da benzer bir durum var" açıklamasını yaptı. 

Bozoğlu‘nun açıklamalarındaki ÇED raporu için toplanan İnceleme ve Denetleme Komisyonu bir karara varamadı. Konuyla ilgili yeni toplantının seçim sonrasına kalabileceği konuşuluyor. 

bir başka vurgusu da finansman konusunda oldu. 3‘üncü köprü projesinde de uluslararası finans kuruluşlarından kredi sağlayabilmek için Türkçe yerine İngilizce bir ÇED raporu hazırlandığına dikkat çeken Bozoğlu, havalimanı için de İngilizce bir ÇED hazırlığı yapıldığım, inşaat başlayabilmek için gerekli paranın uluslararası finans kuruluşlarından sağlanacağım söyledi. 

En büyük iç hatlar terminali açıldı 

¦ TÜRKİYE‘nin en büyük iç hatlar terminali olma özelliğini kazanan İzmir Adnan Menderes Havalimanı terminali açıldı. DHMİ tarafından 17 Kasım 2011‘de yapılan ihale sonucunda 2032 sonuna kadar 610 milyon euro artı KDV karşılığında TAV tarafından işletilecek terminalin temeli, 15 Haziran 2012‘de atılmıştı. TAV İnşaat tarafından hayata geçirilen yeni iç hatlar terminali, yaklaşık 200 bin metrekare kapalı alan büyüklüğüyle Türkiye‘nin en büyük iç hatlar terminali olma özelliğim kazandı. Terminal, 64 check-in kontuan, 40 asansör, 30 yürüyen merdiven, 66 metre yürüyen bant ve saatte 5 bin bagaj işleme kapasitesine sahip bulunuyor. 


Okunma Sayısı: 137

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.