ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 OCAK 2021 , PERŞEMBE

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇEVRE MÜHENDİSLERİ DAVA HAZIRLIĞINDA (HÜRRİYET)

    Yayına Giriş Tarihi: 12.03.2014  Güncellenme Zamanı: 12.03.2014 11:00:02  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 12.03.2014 10:59:33

Bozoğlu: `Yeni ÇED raporu apar topar hazırlanmış bir rapordur`

 Eyüp SERBEST• İSTANBUL‘da yapılması T planlanan 3. havalimanı A projesinin Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) Raporu için verilen olumlu karar, İstanbul 4. İdare Mahkemesi tarafından yetersiz bulunmuştu. Mahkeme bilirkişi keşfi yapılana kadar inşaat faaliyetlerini durdurmuştu. 

Ancak ihaleyi alan konsorsiyum Çevre ve Şehircilik Bakanlığına yeni bir ÇED raporu sundu. 

Yeni raporu hukuksuz olarak tanımlayan Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkanı Baran Bozoğlu, "Biz artık Çevre Bakanının çevre bakam gibi konuşmasını istiyoruz" dedi. 

6 Mart 2014‘te bakanlığın onayına sunulan yeni ÇED raporu ilkinin yaklaşık 4 katı uzunluğunda. 

İLK İTİRAZ ÇEVRE MÜHENDİSLERİNDEN

Raporla ilgili yürütmeyi durdurma davası açacaklarını söyleyen Çevre Mühendisleri Odası Genel Başkam Baran Bozoğlu, yeni raporla ilgili şunları söyledi: "Yeni ÇED raporu apar topar hazırlanmış bir rapordur. 

Öyle ki, raporda Atıksu Arıtma/ Derin Deniz Deşarjı Genelgesi eski tarihli olarak ele alınmış, 2012 tarihli genelgeye atıf yapılmıştır, halbuki genelge 2014‘de değiştirilmiştir. Çevre sorunlarına dair ifadelerde herhangi bir değişiklik yapılmamıştır. Yeni hazırlanan ÇED Raporu hukuken geçersizdir. Bu raporu esas kabul eden tüm bürokratlar suç işlemektedir. 

İstanbul Çevre Mühendisleri Odası çalışmasında havalimanının küresel ısınmayı hızlandıracak ısı adası, elektromanyetik kirlik oluşturacağı, su havzalarını ve yer altı sularını kurutacağını ve kuşların goç yollarını etkileyeceğini tespit etmişti. Yeni ÇED raporunda bu detaylar da yer aldı. 


Okunma Sayısı: 129

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.