ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     17 OCAK 2021 , PAZAR

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

YARGIYA RAĞMEN İNŞAAT SÜRÜYOR (A GAZETE BURSA)

    Yayına Giriş Tarihi: 06.03.2014  Güncellenme Zamanı: 06.03.2014 15:03:19  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 06.03.2014 09:23:52

Yeni Başbakanlık Binası için tarihi SİT statüsünün değiştirilmesi kararını iptal eden Ankara 11. İdare Mahkemesi`nin kararına rağmen Söğütözü`ndeki inşaatın tüm hızıyla devam eDİYOR

Yeni Başbakanlık Binası için tarihi SİT statüsünün değiştirilmesi kararını iptal eden Ankara 11. İdare Mahkemesi‘nin kararına rağmen Söğütözü‘ndeki inşaatın tüm hızıyla devam etmesi dikkat çekti. Karar taraflara önceki gün tebliğ edilirken, Çevre Mühendisleri Odası Başkanı Baran Bozoğlu, Ankara Valiliği‘ni inşaatı mühürlemesin istedi.Kararın temyiz edilmesini beklediklerini kaydeden Bozoğlu, "Temyize kadar inşaatın mühürlenmesi ve durdurulması gerekir. Çünkü mahkemenin kararıyla alan tarihi SİT statüsünü yeniden kazandı. Tarihi SİT alanında kesinlikle inşaat yapılamaz. 

Bu karar ışığında inşaatın mühürlenmesi ve alanın tekrar eski haline döndürülmesi gerekir. Bu nedenle Ankara Valiliği‘ni inşaatı mühürlemeye davet ediyoruz. Eğer bu karar uygulanmazsa yetkililer hakkında da savcılığa suç duyurusunda bulunacağız" dedi. 
İNŞAAT YAPILAMAZ Bozoğlu, mahkemenin kararıyla ilgili şu görüşleri savundu: "Alanla ilgili iki tane kurul kararı var. İdare Mahkemesi, Kültür ve Turizm Bakanlığı‘nın 7 hektarlık alanın tarihi SİT statüsünden çıkarılması ilgili kararını iptal etti. Bizim bir de AOǑnin doğal SİT statüsünden çıkarılmasıyla ilgili Çevre ve Şehircilik Bakanlığı‘na açtığımız dava bulunuyor. Tarihi SİT statüsünün kaldırılmasından sonra Başbakanlık inşaata başlıyor. Ancak tarihi SİT alanında inşaat yapamazsınız. Mahkemenin net iptal kararı var. Burada o nedenle inşaat yapmak mümkün değil. Normal hukuk devletinde inşaatın durdurulması gerekir.Bunun için de ‘hukuku uygulamıyorlar‘ diye savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Savcıları göreve davet ediyoruz." 

Okunma Sayısı: 93

Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.