ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     05 TEMMUZ 2020 , PAZAR

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

PHASELIS`TE OTEL YAPILMASINA KARŞI BASIN AÇIKLAMASI YAPILDI

    Yayına Giriş Tarihi: 22.02.2014  Güncellenme Zamanı: 22.02.2014 11:30:21  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 22.02.2014 11:30:14

BASIN AÇIKLAMASI

Son günlerde Antalya‘nın orman ve tarih dolu bir koyunun daha turizme feda edileceği en çok konuşulan konulardandır. Öncelikle belirtelim ki Phaselis arkeolojik sit alanı olup, Çıralı, Olympos gibi tarihi ve doğal yerlerle birlikte Olympos Beydağları Sahil Milli Parkı‘nın en önemli parçalarından biridir.

Son yıllardaki dünyanın turizm politikasına baktığımızda tarihi ve doğayı koruyan sürdürülebilir turizm politikasıdır. Phaselis‘te otel yapılması dünyadaki gelişimlere de Proje dosyası incelendiğinde arkeolojik sit alanına, doğal sit alanına, Bey Dağları Sahil Milli Parkı‘na ne kadar zarar vereceğini anlamak için uzaman olmaya gerek yoktur.

Nitekim yoğunlaşan tepkiler üzerine koruma kurulu yeniden toplanmak zorunda kalmıştır. Phaselis‘e otel yapılması 2005 yılından bu yana değişik aşamalardan geçmiş ve Çevre Şehircilik İl Müdürlüğü‘nün ÇED gerekli değildir kararı ile Aralık 2013 sonunda kamuoyu ancak bilgilenmiştir. Konuya duyarlı Kemer, Tekirova, Çıralı‘dan yerel sivil toplum örgütleri,

Antalya Meslek Odaları, bölgede yaşayan vatandaşlar olarak geçici kazanç için doğayı, tarihi yok eden projenin iptali istemiyle dava açma süreci tamamlanmış olup, yarın ÇED gerekli değildir kararı ile tahsis kararının iptaline ilişkin davalar açılacaktır.

Yapılmak istenen projenin Kemer‘e, Antalya‘ya, ülkemize ve insanlığa vereceği zararlar açık olup Antalya‘da ve tüm yurdumuzda tepki gösterenlerin sayısı hızla artmaktadır. Kemer‘de bulunan 14 STK‘dan oluşan "Kemer Sivil Toplum Platformu" öncülüğünde, çok sayıda sivil inisiyatif, gönüllü gruplar, köy koruma dernekleri, doğa sporları kulüp ve dernekleri ile Antalya Meslek Odaları Eşgüdüm Kurulu‘nun da katılımı ile "Phaselis‘te otele hayır" mitingi kararı alınmıştır. Miting 23 Şubat 2014 tarihinde Phaselis antik kenti içinde yapılacaktır. Buluşma saati 13:00‘dır. Antalya‘dan hareket saat 11:30‘dur.

Phaselis antik kentinin doğal ve arkeolojik değerleri ile korunması gerektiğine inanan herkesi, miting günü Phaselis‘te güzel bir gün geçirmeye çağırıyoruz. Unutulmamalıdır ki Kemer‘de başka Phaselis yoktur. Antalya‘da başka Phaselis yoktur. Türkiye‘de başka Phaselis yoktur. Dünyada başka Phaselis yoktur. 20/02/2014.

Basın açıklamasına katılanlar:

Çevre Mühendisleri Odası
Makine Müh. Odası
Gıda Müh. Odası
Elektrik Müh. Odası
Kimya Müh. Odası
Mimarlar Odası ,
Şehir Plancıları Odası
Ziraat Müh. Odası
Harita Müh. Odası
Jeoloji Müh. Odası
Jeofizik Müh. Odası
İnşaat Mühendisleri Odası
Maden Müh. Odası
Peyzaj Mimarları Odası
Orman Müh. Odası
Antalya Barosu
Diş Hekimleri Odası
Veteriner Hekimleri Odası
Eczacılar Odası,
Antalya SMMM Odası,
Tabipler Odası
Kemer Esnafları ve Turizmcileri Derneği
Kemer Doğa Dostları Spor Derneği
Çıralı‘yı Sevenler Derneği
SS Ulupınar Çevre Koruma ve Geliştirme İşl. Kooperatifi
 


Okunma Sayısı: 214

Antalya Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.