ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 AĞUSTOS 2022 , SALI

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇEVRE MÜHENDİSLERİNDEN `ÇEVRE` UYARISI

    Yayına Giriş Tarihi: 09.01.2014  Güncellenme Zamanı: 09.01.2014 19:20:13  Yayınlayan Birim: ADANA ŞUBE  
 

 

Çmo‘dan Hava Kirliliği Uyarısı

09 Ocak 2014 10:32


Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, kentin son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını bildirdi.

Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Adana Bölge Temsilcisi Kenan Doğan, kentin son yıllarda çevresel açıdan birçok olumsuzlukla karşı karşıya bırakıldığını, özellikle kış aylarında yoğun bir hava kirliliğine maruz kaldığını bildirdi.

Doğan, yazılı açıklamasında, hava kirliliğinin, Adana‘nın üzerine adeta "kabus" gibi çöktüğünü ve özellikle akşam saatlerinde sokağa çıkan vatandaşların göz ve boğazında yanma oluşarak nefes almakta zorlandığını belirtti. Adana‘nın genel çevresel sorunları ve hava kirliliği konusunda belirledikleri durum tespitini sık sık gündeme getirerek çözüm arayışları içerisinde oldukları ifade eden Doğan, özellikle yanma verimi düşük, kükürt oranı yüksek olan kömürlerin hava kirliliğine neden olan etmenlerden biri olduğunu vurguladı.

Doğan, dağıtılan kömürlerin miktarı ve analiz sonuçları ile ilgili herhangi bir veriye ulaşılamadığını da ileri sürerek, şunları kaydetti:

"Isınmadan Kaynaklı Hava Kirliliği Kontrol Yönetmeliğine göre dağıtılan kömürlerin ne kadar olduğu, analiz sonuçlarının yaptırılıp yaptırılmadığı, yaptırılıyorsa bu verilerin Adanalı yetkin kurum ve kuruluşlarla ile paylaşılarak gereğinin yapılması gerekmektedir. İlimizin çeşitli noktalarında hava kalitesi ölçüm istasyonları bulunmaktadır. Rutin aralıklarla aldığımız veriler neticesinde birçok kirletici parametrenin, sınır değerlerin çok üstünde olduğu görülmektedir.

Hava kirliliğine neden olan diğer bir unsurda araçların egzozlarından çıkan emisyonlardır. Trafikte egzoz emisyonu yaptıran araç sayısı ile yaptırması gereken araç sayısı arasında fark olduğu tahmin edilmektedir. Emisyon ölçümlerinin rutin tarihlerinde yaptırılması ve bununla ilgili denetimlerin arttırılması önleyici bir durum teşkil edecektir."

Doğan, hava kirliliğinin insan sağlığını olumsuz etkilediğini, özellikle üst ve alt solunum yolları hastalıklarının artış gösterdiğini,  bebekler, çocuklar, gebe ve yaşlılarda ciddi oranda risk teşkil ettiğini bildirdi. - Adana

 


Okunma Sayısı: 781

Adana Şube Kaynaklı Basında Odamız »
Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.