ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 NİSAN 2021 , ÇARŞAMBA

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI TAYFUN KAHRAMAN YALNIZ DEĞİLDİR! SÜRGÜNLER BİZİ YILDIRAMAZ

    Yayına Giriş Tarihi: 02.07.2013  Güncellenme Zamanı: 19.08.2013 11:51:22  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 02.07.2013 12:58:34

Bu sürgün kararı iptal edilmeli, toplumun tümüne dönük baskıcı, otoriter, anti demokratik uygulamalara son verilmelidir. Biz tıpkı Kahraman gibi, bilim ve teknikten aldığımız gücü halkın yararına kullanmaya devam edecek; kentimiz, tarihi ve kültürel değerlerimiz, emeğimiz, onurumuz ve özgürlüğümüz için mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.

TMMOB ŞEHİR PLANCILARI ODASI İSTANBUL ŞUBE BAŞKANI TAYFUN KAHRAMAN YALNIZ DEĞİLDİR!
SÜRGÜNLER BİZİ YILDIRAMAZ

İktidar, yalan ve manüplasyonlarla halkın direnişine dönük saldırılarına bir yenisini daha ekleyerek Taksim Dayanışmasının öznelerini itibarsızlaştırmaya, sürgünlerle baskılarla yıldırmaya çalışıyor. Taksim Dayanışması‘nın sekretaryasını yürüten iki odamızdan biri olan Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi‘nin Başkanı Tayfun Kahraman Gaziantep‘e sürgün edilerek mücadeleden koparılmaya ve mücadeleye gözdağı verilmeye çalışılmıştır. Kahraman, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından İstanbul`da sürdürmekte olduğu görevinden ve sürdürdüğü kent hakkı mücadelesinden "Gaziantep‘te 1 ay geçici görevlendirilerek" uzaklaştırılmıştır.

AKP iktidarı 1 aydır Türkiye‘nin her yerinde süren özgürlük mücadelesini türlü yöntemlerle bitirmeye, kendi zalim iktidarlığını garanti altına almak için halkların taleplerini bastırmaya çalışıyor. Ancak halk direniyor; Taksim‘de, Ankara‘da, Antakya‘da, Lice‘de ve daha nice kentte. "Taksim‘in yayalaştırılması" adı altında yürütülen ve hukuka ve bilime aykırı Taksim‘in insansızlaştırılması projesine karşı başlatılan mücadele Gezi Parkı‘ndaki ağaçların sökülmesiyle kitlesel ve yaygın bir direnişe dönüşmüştür.

Taksim projesine karşı 2012 yılının başında başlatılan hukuksal mücadele, 100‘den fazla kurumun bileşeni olduğu Taksim Dayanışmasının kurulmasıyla Gezi Parkı‘na, kışla görünümlü AVM ve rezidans inşası gibi İstanbul‘un kimliğine, doğal ve kültürel değerlerine açık saldırıya dönüşen uygulamalara karşı diğer mücadele biçimleriyle birlikte zenginleşmiştir. Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi ve Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi‘nin sekretaryasında yürütülen mücadele kent hakkı mücadelesinin temel ayaklarından birini oluşturmuştur.

Tayfun Kahraman özelinde somutlaşan anti demokratik uygulamalardan biri olan bu geçici görevlendirmenin altında, iktidarın talan ve rant uygulamalarına muhalefet eden kamu çalışanlarına göz dağı verme niyeti yatmaktadır.

Ancak bilinmelidir ki, halkın taleplerini görmezden gelen iktidar, rantçı ve talancı politikalara karşı kent hakkını savunanların, özgürlük ve insanca yaşam talep edenlerin mücadelesini ne yalan ve karalama kampanyalarıyla, ne polis şiddetiyle, ne de baskı ve yıldırma ve tutuklama politikalarıyla bastıramayacaktır.

Bu sürgün kararı iptal edilmeli, toplumun tümüne dönük baskıcı, otoriter, anti demokratik uygulamalara son verilmelidir. Biz tıpkı Kahraman gibi, bilim ve teknikten aldığımız gücü halkın yararına kullanmaya devam edecek; kentimiz, tarihi ve kültürel değerlerimiz, emeğimiz,  onurumuz ve özgürlüğümüz için mücadele hakkımızı sonuna kadar kullanacağız.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

02 Temmuz 2013

 

 


Okunma Sayısı: 981

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.