ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     01 MART 2021 , PAZARTESİ

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ

    Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2013  Güncellenme Zamanı: 05.06.2013 17:07:14  Yayınlayan Birim: DÜZCE İL TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

5 HAZİRAN‘I DEĞİL İktidar tarafından kullanılan hoyratça güç gösterisine karşı yılmadan direnen, doğaya, yaşama, emeğe, taksime sahip çıkan yürekli yurttaşlarımızı kutluyoruz.

 1972 yılında İsveç`in Stockholm kentinde çevre sorunlarının irdelendiği ve çevre sorunlarına dikkat çeken Birleşmiş Milletler Çevre Konferansında alınan kararla, 5 Haziran gününün Dünya Çevre Günü olarak kabul edilişinin 41. yılı bugün.

 

Sağlıklı ve temiz bir çevrede yaşam hakkı ve çevreyi korunmanın devletin ve vatandaşın görevi olduğu Anayasa ile güvence altına alınalı ise 31 yıl oldu.

 

Görece kutlamalar ve sembolik etkinlikler yapıla gelirken, çevre adına yaşamın talanı da devam etmekte olanca hızı ve hıncıyla.

 

Sözde demokrasi vaatleri, tüketime dönük ekonomi modelleri,  sermaye çevreleri ve siyasi iktidar; kent ortamlarını, doğal ve kültürel çevreyi, ormanları, tarım alanlarını ve kıyıları yağma ve talana açan yasa ya da yönetmelikleri toplumsal muhalefete rağmen hızla geçiriyor meclisten.

 

Kurumsal ve idari yapısı sürekli değişen, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı; bugün çevreyi yapılaşmanın tekeline ve betonlara gömmek isteyen anlayışın bir aracı durumunda.  Ben yaptım oldu dayatması her alanda olduğu gibi bilimsel ve teknik konularda da yapılıyor. Meslek alanlarımız akıl dışı biçimde piyasalaştırılıyor.

 

HES adı ile derelerimiz, suyumuz, yaşam alanlarımız gaspediliyor. Üçüncü köprü, üçüncü havalimanı diyerek ormanlarımız yok ediliyor. %80‘i orman olan 20.000 futbol sahası büyüklüğündeki sulak alanı "çukur verdim, 90 milyar TL aldım" diyen bir Bakan‘ın varlığı, endişelerimizi daha da artırıyor.

 

Dünya çevre gününün kapitalizmin kıskacında kutlama değil uyarı ve mücadele günü olduğunu bu 5 haziranda bir kez daha hatırlatıyoruz..

 

Çevre sorunlarının yaşandığı her yerde, doğanın tahrip edildiği her ortamda, Yaşanabilir Bir Dünya ve Ülke Özlemi İle mücadelemizi sürdürmekte kararlı ve ısrarlıyız...

 

Yaşamak sanatını onuruyla güzelleştiren,  Taksim‘deki son yeşil alanın rant getirecek bir projeye kurban edilmesine karşı kentine, ağacına, doğaya, yaşama, emeğe sahip çıkan,  İktidar tarafından kullanılan hoyratça güç gösterisine karşı yılmadan direnen yürekli yurttaşlarımızı kutluyoruz.

 

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

Düzce İl Temsilciliği

 


Okunma Sayısı: 450

Düzce İl Temsilciliği Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.