ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     07 ARALIK 2022 , ÇARŞAMBA

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

5 HAZİRAN DÜNYA ÇEVRE GÜNÜ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2013  Güncellenme Zamanı: 06.06.2013 10:11:51  Yayınlayan Birim: TRABZON BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 05.06.2013 15:26:23

Beraber Nefes Alır, Beraber Çabalarız !

Birleşmiş Milletler Örgütü‘nün 1972 yılında Stockholm‘de 133 ülkenin katılımıyla düzenlediği zirvede, 5 Haziran tarihinin "Dünya Çevre Günü" olmasına karar verilmiştir. O tarihten bu yana her 5 Haziranda kamuoyunda çevre bilincinin arttırılması, çevre sorunların çeşitli yönlerine dikkat çekilmesi amacıyla çeşitli etkinlikler düzenlenmektedir.

Artan nüfus ve gelişen teknolojilere ayak uydurmak istenirken tüketim alışkanlıkları değişmekte ve dünyada olduğu gibi ilimizde de çevre sorunları her geçen gün artmaktadır.

5 Haziran "Dünya Çevre Günü" henüz bir kutlama günü olamamakta, çevre sorunları ile yüzleşme günü olarak anılmaktadır.

Bugün bizler ilimizdeki bazı çevre sorunlarını vurgulamak istiyoruz. Bunlar:

·         Hidroelektrik santralleri için açık pazar olarak görülen kentimizde membadan mansaba kadar tüm su kaynaklarımız HES‘lere esir edilmiştir.

·         Kırsal yerleşimlerde atıksu toplama sistemlerinin bulunmaması su kaynaklarının doğal kanalizasyonlara dönüşmesine yol açmaktadır.

·         Kent genelindeki atıksu alt yapı sistemlerinin tüm nüfusa hizmet verememekte, derme çatma kanalizasyon sistemleriyle toplanan atıksular doğrudan derelerimize, denizimize ulaşmaktadır.

·         Derin Deniz Deşarj Sistemleri bazı ilçelerimizde faaliyette olmasına karşın amacına uygun çalışmamaktadır. Dolayısıyla kirliliği ötelemekten başka bir işe yaramamaktadırlar.

·         İlimizde 2 adet Organize sanayi Bölgesi bulunmaktadır. Ancak alt yapı sistemleri ve atıksu arıtma tesislerinin olmaması nedeniyle sanayi kaynaklı atıksular kontrolsüz olarak derelerimize verilmektedir.

·         Katı yakıt kullanımından kaynaklı hava kirliliği şehrimizde ciddi boyutlara ulaşmıştır. Sorunun çözümü olacak doğalgaz kullanımının yaygınlaştırılması son derece yavaş olmaktadır.

·         Şehir merkezinde plansız alt yapılaşmadan kaynaklanan kanalizasyon kokuları şehrimizin imajını olumsuz etkilemektedir.

·         İlimiz katı atıkları yeterli ayrıştırma yapılmadan düzenli depolama tesisine gönderilmekte, depo sahasında oluşan sızıntı suları arıtılamamaktadır.

·         İşletilen taş ocakları plansız ve düzensiz çalışmakta, doğal yapının bozulmasına neden olmaktadır.

·         Plansız kentleşmenin en belirgin örneklerinin yaşandığı ilimiz, görüntü kirliliği açısından Türkiye‘nin sayılı şehirleri arasında yer almaktadır.

Tarihi dokusuyla herkesi kendine hayran bırakan kentimizin maruz bırakıldığı bu ciddi sorunların çözümü için mücadele etmek öncelikli hedefimiz olacaktır. Büyükşehir olmasına sayılı günler kalan, binlerce yıllık geçmişi olan ve doğal ve tabiat kaynaklar açısından zengin olan ilimiz bu davranışı hak etmemektedir.

Dünya Çevre Günü‘nün 41. Yılında, "Beraber Nefes Alırız, Beraber Çabalarız" teması ile sizleri duyarlı olmaya çağırıyoruz.

Saygılarımızla kamuoyunun bilgisine sunarız.

 

  TMMOB
  ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI


  TRABZON İL TEMSİLCİLİĞİ YÖNETİM KURULU


Okunma Sayısı: 985

Trabzon Bölge Temsilciliği Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.