ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     23 EYLÜL 2020 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ATIK YÖNETİMİ YÖNETMELİĞİ HAKKINDAKİ DEĞİŞİKLİKLİKLERE DAİR TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GÖRÜŞLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 10.05.2013  Güncellenme Zamanı: 10.05.2013 15:41:38  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

Taslağın Geneli Üzerindeki Görüş ve Değerlendirme

Teklif

 

Yürürlükten kaldırılması planlanan Atık Yönetimi Genel Esasları Hakkındaki Yönetmelik, atıkların oluşumlarından bertaraflarına kadar çevre ve insan sağlığına zarar vermeden yönetimlerinin sağlanmasına yönelik genel esasların belirlendiği bir yönetmelik olup,  yayımlanan diğer atık yönetmelikleriyle desteklenerek bütüncül bir atık yönetimi öngörmekteydi.

 

Bakanlığınızca görüşe açtığınız Atık Yönetimi Yönetmeliği Taslağı ile yürürlükte olan ve büyük bir çoğunluğu, yıllardır ülkemizde ki bütün atık üreticileri tarafından özümsenen ve uygulanan yönetmeliklerin yürürlükten kaldırılması planlanmaktadır.

 

Yürürlükten kaldırılması öngörülen bütün atık yönetmeliklerinde, ilgili atıkların üreticilerinin sorumlulukları, beyan ve bildirim yükümlülükleri, atıkların geçici depolanması ile ilgili koşulları vb. konular detaylandırılmış, ayrıca atıkların gönderileceği çevre izin/lisansına sahip geri kazanım/ara depolama/işleme/sterilizasyon/toplama-ayırma vb tesislerin sağlaması gereken fiziksel şartlar, yükümlükler detaylandırılmıştır. Ancak bu yönetmelik taslağı ne yazık ki yürürlükten kaldırılması planlanan yönetmelikleri kapsayacak şekilde oluşturulamamış ve saha uygulamalarında yaşanabilecek sorunlara çözüm oluşturmamakla beraber, yayınlanması durumunda akabinde pek çok soru işaretine neden olabileceği gibi atık yönetimi sisteminde boşluklara neden olacağı açık bir şeklide görülmektedir.

 

 

  

 

Bakanlık tarafından Atık Yönetiminin bütüncül bir yönetmelik ile ele alınması planlanmakta ise, öncelikle bu yönetmeliğin, yürürlükten kaldırılacak bütün atık yönetmeliklerini kapsaması ayrıca atık üreticileri tarafından daha kolay anlaşılabilir yalın ve net bir yönetmelik olması öngörülmelidir.

 

Ayrıca planlanan yönetmeliğin oluşturulacak tebliğler ile detaylandırılması ve birlikte hazırlanıp görüşe sunulması uygulanabilir bir atık yönetiminin ön önemli adımını oluşturacağı unutulmamalıdır.

 

Bütüncül bir atık yönetimi, ülkemizdeki geri kazanım hedeflerine ulaşılması ve atık yönetiminin güçlendirilmesi çabalarına ivme kazandıracaktır.

  

 


Okunma Sayısı: 958

Tüm Odamız Görüşleri »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.