ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     23 EYLÜL 2020 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

KİMYASAL MADDELERLE ÇALIŞMALARDA SAĞLIK GÜVENLİK ÖNLEMLERİ HAKKINDA YÖNETMELİK DEĞİŞİKLİKLİKLERE DAİR TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GÖRÜŞLERİ

    Yayına Giriş Tarihi: 10.05.2013  Güncellenme Zamanı: 10.05.2013 13:10:14  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

``Kimyasal Maddelerle Çalışmalarda Sağlık ve Güvenlik Önlemleri Hakkında Yönetmelik Taslağı” odamız tarafımızdan incelenerek görüş ve önerilerimiz oluşturulmuştur.

 

Taslağın Geneli Üzerindeki Görüş ve Değerlendirme

Teklif

Mevcut Yönetmelik ve Taslak Yönetmelik arasındaki tek fark; yönetmelikte atıfta bulunulan ilgili kanun ve yönetmelik maddelerinin revize edilmesi olmuştur. (Değişen Kanun -6331 sayılı İş Güvenliği Kanunu ve yönetmelikler)

  

  

Taslak Maddesi

Görüş ve Değerlendirme

Teklif

Genel önlemler

MADDE 7

9) ç) Risk değerlendirmesi sonucunda işyerinde bulunan tehlikeli kimyasal madde miktarı nedeniyle,  çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden önemli bir risk bulunmadığının belirlenmesi veya bu maddenin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen önlemlerle riskin kabul edilebilir düzeye indirilmesi halinde bu Yönetmeliğin 8, 9 ve 12 nci maddeleri uygulanmaz.

 

 

Madde 12 (1) a-3 maddesinde ‘Çalışanlar üzerinde yapılacak tetkiklerin oluşturduğu riskin kabul edilebilir düzeyde olduğu durumlarda yapılır.‘ denilmektedir. Bu durumda 7. madde ile çelişmektedir.

Ayrıca risk değerlendirmesi sonucu kabul edilebilir düzeyde olsa dahi tehlikeli olarak nitelenmiş ve maruziyetleri yönetmelikle kısıtlanmış kimyasallar ile çalışanlarda sağlık gözetimine tabi olmalıdır.

Maddeden 12. madde ile ilgili hüküm çıkarılmalıdır.

 

 

ç) Risk değerlendirmesi sonucunda işyerinde bulunan tehlikeli kimyasal madde miktarı nedeniyle,  çalışanların sağlık ve güvenliği yönünden önemli bir risk bulunmadığının belirlenmesi veya bu maddenin (a) ve (b) bentlerinde belirtilen önlemlerle riskin kabul edilebilir düzeye indirilmesi halinde bu Yönetmeliğin 8 ve 9. maddeleri uygulanmaz.

 

Sağlık gözetimi

MADDE 12

(6) a-3) Çalışanın yaptığı işten alınarak tehlikeli kimyasal maddeye maruziyet riskinin olmadığı başka bir işte çalıştırılması da dâhil olmak üzere, bu Yönetmeliğin 8 inci maddesine göre riskin önlenmesi veya azaltılmasına yönelik gerekli önlemlerin alınmasında, işyeri hekimi veya diğer uzman kişilerin veya Bakanlık yetkililerinin önerilerine uyar,

 

Sağlık gözetimi sonucu kimyasal maddeye maruziyet sebebiyle tespit edilmiş hastalık veya olumsuz etki sonrasında çalışanın yaptığı işten alınması daha kesin bir hükümle ifade edilmelidir. Taslak maddesi önerideki gibi 2 ayrı madde halinde yer alabilir.

 

a-3) Çalışan yaptığı işten alınarak tehlikeli kimyasal maddeye maruziyet riskinin olmadığı başka bir işte çalıştırılmalıdır.

a-4) bu Yönetmeliğin 8 inci maddesine göre riskin önlenmesi veya azaltılmasına yönelik gerekli önlemlerin alınmasında, işyeri hekimi veya diğer uzman kişilerin veya Bakanlık yetkililerinin önerilerine uyar,

 

 


Okunma Sayısı: 430

Tüm Odamız Görüşleri »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.