ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     05 TEMMUZ 2022 , SALI

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

5. ÖĞRENCİ KURULTAYI GERÇEKLEŞTİRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.04.2013  Güncellenme Zamanı: 09.09.2014 11:06:41  Yayınlayan Birim: TRAKYA BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

12-13 Mart 2013 tarihlerinde TMMOB Çevre Mühendisleri Odası 5. Öğrenci Kurultayı; 2013 Mersin Akdeniz Oyunları, Mersin Üniversitesi ve Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği ( TMMOB) Çevre Mühendisleri Odası’nın (ÇMO) ortaklığı ile gerçekleştirilmiştir.

Prof. Dr. Uğur Oral Kültür Merkezi‘nde yapılan kurultaya Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, Mersin Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Erol Ertan, Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın, TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı, ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu, öğretim elemanları, Türkiye‘nin çeşitli üniversitelerinden gelen öğrenciler ve pek çok değerli misafirin katılımıyla kalabalık bir kurultay iştiraki sağlanmıştır.

ÇMO 5. Öğrenci Kurultayı dünyada ve ülkemizde  büyüyen ve farklılaşan çevre sorunlarını ortaya koyma, tartışmak, bilimsel yaklaşımla çözüm arayışlarına girmek ve bunları yaparken özellikle Çevre Mühendisi adaylarında bir bilinç yaratmak, farkındalık oluşturma amacını gütmektedir. Kurultay İstiklal Marşı ve saygı duruşunun ardından Mersin Valisi Hasan Basri Güzeloğlu ve Mersin Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suha Aydın açılış konuşmalarıyla başlamıştır. Kongrenin ilerleyen bölümlerinde TMMOB Başkanı Mehmet Soğancı ve ÇMO Başkanı Baran Bozoğlu konuşmalarıyla yer almışlardır. TMMOB ve Çevre Mühendisleri Odası ile bilgilendirme yapılıp, mesleki örgütlenmenin önemi vurgulanmıştır. Çevre Mühendisliği mesleğinin bir mühendislik dalı olmasının yanı sıra insan-teknoloji-çevreyi birleştiren ve dengeleyen vicdani de bir unsur taşıdığının altı çizilmiştir. Mersin Akkuyu‘da yapılması planlanan Nükleer Enerji Santral projesine de değinilmiş, büyük çevresel probleri de beraberinde getirilebilecek nükleer teknolojiler yerine daha yaşanılabilir bir dünya için çevre dostu yenilenebilir enerji kaynaklarının araştırılmasına yönelik çabaların sürdürüleceği eklenmiştir.

ÇMO Trakya Temsilciliği Öğrenci Komisyonu olarak ilk kez katılacağımız kurultay için hazırlık sürecine birkaç ay öncesinde başlanmıştır. Kurultaya katılmak isteyen öğrencilerimiz ve temsilcimiz Doğan Yıldırım‘ın iştirakiyle Mersin‘deki kurultay için yola çıkılmıştır. Kurultay için Namık Kemal Üniversitesi Çevre Mühendisi Bölüm öğrencileri Ergene Havzasının Çevresel Boyutlarının anlatıldığı bir sunum hazırlamışlardır. Kurultayda yer aldığımız sunun hem başlığı hem de içeriği itibariyle oldukça dikkat çekmiştir.

Kurultay dönüşünde öğrenci komisyonu ile yaptığımız değerlendirme toplantısında; öğrencilerin mesleğimizin içeriğine, mesleki örgütlenmenin önemi ile ilgili daha farklı bakış açıları kazandıklarını, kalabalık bir dinleyici kitlesine sunum yapma heyecanı ve tecrübesi yaşadıklarını, değişik üniversitelerden gelen öğrenciler ile tanışma fırsatı bulduklarını ve güzel arkadaşlıklar, sosyal çevreler edindiklerini öğrenmenin gurunu yaşadık.

 


Okunma Sayısı: 860

Trakya Bölge Temsilciliği Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.