ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     05 TEMMUZ 2022 , SALI

   TEMSİLCİLİK GİRİŞ SAYFASITemsilcilik Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇEVRE DANIŞMANLIK FİRMALARI VE AKREDİTE LABORATUVARLARIN YETKİLİLERİ İLE BİR TOPLANTI GERÇEKLEŞTRİLDİ

    Yayına Giriş Tarihi: 11.04.2013  Güncellenme Zamanı: 09.09.2014 11:06:53  Yayınlayan Birim: TRAKYA BÖLGE TEMSİLCİLİĞİ ŞUBE  
 

28 Şubat 2013 tarihinde ÇMO Trakya Temsilciliğinde Çevre Danışmanlık Firmalarının Genel Problemleri, Firmalar Arası İlişkiler Ve Odamız Tarafından Yayınlanan Asgari Ücret Tarifesi hakkında bir toplantı gerçekleştirilmiştir.

Trakya Bölge Temsilcisi Sn. Doğan Yıldırım‘ın açılış konuşmasına; Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından akredite olmuş laboratuarlar, Çevre Danışmanlık firmalarından gelen yetkililer ve çeşitli sektörlerde çalışan çevre mühendislerine teşekkür ederek başladı. Trakya Bölgesinde sektörel anlamda çok büyük potansiyel olduğunu, çalışan emek harcayan herkese iş olduğunu belirtti.

Temsilcilik Saymanı Sn. Metin Bahar gündem başlıklarını sıralayarak, toplantıyı başlattı. Toplantıda kapsamlı olarak yasal mecralarca rutin denetimler sırasında alınan atıksu numunelerinin alınış ve analiz yöntemleri tartışıldı. Farklı metotlarla yapılan aynı atıksu analizleri arasındaki farklar hem Çevre Danışmanlık hem de yetkili laboratuar temsilcilerince tartışıldı. Bunun yanı sıra sektörde fabrikaların zorunlu olarak yaptırdıkları iç izleme amaçlı atıksu numunelerin ölçüm sonuçlarındaki yanlışlıklar da konuşuldu. Yağ-gres, serbest klor, amonyum azotu gibi bazı atıksu kirlilik parametrelerinde farklı laboratuarların farklı metotlarla çalıştıkları ve birbirinden uzak sonuçlar buldukları belirtildi ve nedenleri tartışıldı.

Çevre Danışmanlık firmaları ve hizmet alım ücretleri hakkında ÇMO‘nun belirlediği asgari ücret tarifesi üzerinden konuşuldu. Trakya Bölgesinde sanayinin yaygınlığı göz önüne alındığında kaliteli ve doğru mühendislik hizmetleri vermek adına ortak bir ücret tarifesinin uygulanması ve Çevre Danışmanlık Firmalarının sadece komşu illere hizmet verebilme sınırının getirilmesi üzerinde fikir yürütüldü. Bölge içersinde hizmet kalitesi ve ücret tarifesi anlamında birlik ve beraberlik sağlanarak, bölgeye farklı illerden gelerek hizmet veren firmaların sayısının düşürülebileceği konuşuldu. Çevre Danışmanlık firmalarından toplantıya Edirne, Kırklareli ve Tekirdağ illerinden davet edilenler içinde %80 katılım sağlanmıştır. 

Toplantının sonunda Çevre Danışmalık Firmaları ve firmalar arasında imzalan Hizmet Alım Sözleşmelerinin ilgili ÇMO Şubeleri veya Temsilciliklerinde onaylandıktan sonra İl Çevre ve Şehircilik Müdürlüklerine gönderilmesi önerildi. Ayrı bir gündem oluşturularak yetkili laboratuarlarla ayrıca bir toplantı yapılmasına karar verildi. Asgari ücret tarifesinin uygulanması gündemiyle de Çevre Danışmanlık Firmalarıyla tekrar görüşülmesi ve bir centilmenlik anlaşması imzalanması önerildi.

Büro Tescil Belgesini yenilemeyen firmaların Çevre Danışmalık belgeleriyle ilgili sıkıntı yaşayabileceklerinin altı çizildi ve oda aidatlarının zamanında ödenmesi konusu konuşuldu.

Cevresektorum.com sitesi tanıtıldı ve 15 günde 1 yapılan ÇMO Trakya toplantılarına tüm katılımcılar davet edildi.

 


Okunma Sayısı: 1062

Trakya Bölge Temsilciliği Şube Kaynaklı Haberler »
Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.