ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     23 EYLÜL 2020 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ TASLAĞI İLE İLGİLİ ODAMIZ GÖRÜŞLERİ.

    Yayına Giriş Tarihi: 07.02.2013  Güncellenme Zamanı: 07.02.2013 09:44:14  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

ELLE TAŞIMA İŞLERİ YÖNETMELİĞİ HAKKINDAKİ DEĞİŞİKLİKLİKLERE DAİR TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI GÖRÜŞLERİ

Taslağın Geneli Üzerindeki Görüş ve Değerlendirme

Teklif

Yönetmelik, çalışanların elle taşıma işinden kaynaklanacak ve meslek hastalığına dönüşebilecek olan sağlık problemlerinin önlenmesi, çalışanların bu konuda bilgilendirilmesi açısından oldukça önemlidir.

  

  

  

Taslak Maddesi

Görüş ve Değerlendirme

Teklif

Genel yükümlülük

MADDE 5 - (1) İşveren:

a) İşyerinde yüklerin elle taşınmasına gerek duyulmayacak şekilde, iş organizasyonu yapmak ve yükün uygun yöntemlerle, özellikle mekanik sistemler kullanılarak taşınmasını sağlamak için gerekli tedbirleri almakla yükümlüdür.

b) Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, Ek-1`deki hususları dikkate alarak elle taşımadan kaynaklanan riskleri azaltmak için uygun yöntemler kullanılmasını sağlar ve gerekli düzenlemeleri yapar.

  

  

 

Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, işveren elle taşıma işinin risk değerlendirmesini yapmak ve bu işlerden kaynaklanabilecek sağlık problemlerini belirlemek ve bu riskleri azaltmak için uygun yöntemler kullanılmasını sağlamak durumundadır.

b) Yükün elle taşınmasının kaçınılmaz olduğu durumlarda, Ek-1`deki hususları dikkate alarak risk değerlendirmesi yapar ve bu işlerden kaynaklanabilecek sağlık problemlerini belirleyerek taşımadan kaynaklanan riskleri azaltmak için uygun yöntemler kullanılmasını sağlar ve gerekli düzenlemeleri yapar.

c) Elle yapılan işlerden kaynaklandığı tespit edilen sağlık problemleri olması durumunda risk değerlendirmesi tekrar yapılır ve bu riskleri azaltmak için teknik olarak mümkünse yeniden düzenleme yapılır.

 

 


Okunma Sayısı: 500

Tüm Odamız Görüşleri »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.