ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 NİSAN 2021 , ÇARŞAMBA

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

TAKSİM MEYDANI PROJESİ`NE İTİRAZ HAKKINI KULLANAN ŞPO YÖNETİM KURULU ÜYESİ İBB TARAFINDAN İŞİNE SON VERİLMİŞTİR.

    Yayına Giriş Tarihi: 28.03.2012  Güncellenme Zamanı: 28.03.2012 13:36:47  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 28.03.2012 13:35:28

Konu ile ilgili olarak 29 Mart Perşembe günü saat 12.00’de İstanbul Büyükşehir Belediyesi Saraçhane binası önünde Şehir Plancıları Odası İstanbul Şubesi tarafından basın açıklaması gerçekleştirecektir. Ekte basın açıklaması yer almakta olup gereğini bilgilerinize sunarız.

Kamu Kurumu niteliğinde Anayasal bir meslek kuruluşu olan Şehir Plancıları Odası`nda aldığı görev nedeniyle Yönetim Kurulu üyemiz, bünyesinde çalıştığı İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından işten çıkarılmıştır.

12 Mart Pazartesi günü saat 11:00`da sekreteryasını yürüttüğümüz Taksim Dayanışması bileşenleri, düzenlediği basın açıklamasının ardından Taksim Meydanı için hazırlanan İmar Planlarına yönelik en temel demokratik haklardan biri olarak tanımlanan; bireysel itiraz dilekçelerini teslim etmek için belediye binasına girmek istemiş, güvenlik görevlilerinin ve polisin engellemesiyle karşılaşmış, vatandaşlar yağmur altında bekletilmiş ve ancak gruplar halinde içeriye alınmıştır. Dilekçeyi teslim ettikten sonra binayı terk etmesi istenen grubun içinde yer alan Yönetim Kurulu Üyemizin belediye çalışanı olduğunu belirtmesi üzerine kimlik bilgileri güvenlik görevlilerince kayıt altına alınmıştır. Bünyesinde çalışan bir uzmanın demokratik yollarla itiraz hakkını kullanmasına tahammülü olmayan İBB yönetimi, bir hafta içinde Yönetim Kurulu Üyemizi işten çıkarmıştır.

Odamız kurulduğu günden bu yana İstanbul`un geleceği adına, bilimsellikten ve kamu yararından uzak olan plan ve projeler karşısında mücadelesine devam etmiştir. Meslek alanımıza hukuksuzlukla müdahale eden ve rant odaklı planlama anlayışını İstanbul`a dayatarak kamu yararını ve İstanbul`un geleceğini hiçe sayanlara karşı, haklı ve giderek daha güçlü bir şekilde sürdürülen bu mücadelede; İstanbul Büyükşehir Belediyesi de çoğu zaman karşımızda olmuştur.

Belediye`nin yıllardır süre gelen uygulamaları karşısında, Odamız tarafından yargıya taşınan planlara ilişkin davaların neredeyse tamamının lehimize sonuçlanması ise hukuk mücadelesindeki haklılığımızı açıkça ortaya koymaktadır. Kamu yararı adına gerçekleştirdiğimiz ve haklılığı hukuk tarafından onaylanan müdahalelerimiz karşısında, söyleyecek sözü olmayan İstanbul Büyükşehir Belediyesi, sesimizi kısmak ve mücadelemizi engellemek adına her yolu denemektedir. Geçtiğimiz yıl Temmuz ayında, Şubemizi kiracısı olduğu mülkten tahliyeye zorlayan Büyükşehir Belediyesi, bu kez de 7,5 yıldır bünyesinde çalışan bir meslektaşımızı, yönetim kurulu üyemiz olması nedeniyle işten çıkarma yoluna gitmiş ve art niyetini bir kez daha ortaya koymuştur.

Çalışmalarımızı ve mücadelemizi durdurmayı, yavaşlatmayı ve meslektaşlarımızı sindirmeyi hedefleyen, bünyesinde çalışan diğer profesyonellere gözdağı verme amaçlı bu art niyetli süreçlerden Odamızın hiçbir şekilde etkilenmeyeceğinin bilinmesini isteriz. Bu uygulamada da görülmüştür ki, İBB`nin gerçekleştirdiği yanlışlara itiraz edenlere karşı tahammülü giderek ortadan kalkmakta, en temel vatandaşlık haklarını kullananlar dahi, Anayasaya aykırı bir şekilde, işinden edilebilmektedir.  

Odamız, İstanbullulara karşı taşıdığı sorumluluk gereği yetkileri ile kamu yararını gözeten uygulamaların yanında olmaya, yetkilerini kamu yararına aykırı ve bilimsellikten uzak bir şekilde kullananlara karşı ise mücadelesini yılmadan sürdürmeye ve meslektaşlarımıza destek olmaya devam edecektir. Biz, İBB`nin ilk defa karşılaşmadığımız bu antidemokratik uygulamalarına, tehdit, sürgün, işten atma gibi korku ve sindirme politikalarına karşı dayanışmanın gücüne inanıyor ve bilimden, emekten, kamu yararından yana olan herkesi bir arada durmaya çağırıyoruz. 

 

Basına ve Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

TMMOB Şehir Plancıları Odası

İstanbul Şubesi Yönetim Kurulu

 


Okunma Sayısı: 807

İstanbul Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.