ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     27 EYLÜL 2022 , SALI

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

POSCO TEKNİK RAPOR

    Yayına Giriş Tarihi: 11.03.2012  Güncellenme Zamanı: 11.03.2012 22:37:39  Yayınlayan Birim: KOCAELİ ŞUBE  
 

`POSCO`nun Kurulması Kocaeli İçin Cinayettir`

Dünyada ve Türkiye‘ de, Demir- Çelik işleme tesisleri yoğun enerji ve hammadde tüketimi sonucunda yaratmış oldukları çevresel etkiler nedeniyle, kirletici vasfı yüksek tesisler arasında yer almaktadır. Bu tesislerin faaliyeti sırasında meydana gelen katı, sıvı ve gaz atıklar ile bu atıkların bertarafı ve gürültü kirliliği bu sektörlerden kaynaklanan çevresel sorunlardır. Çelik üretimi ve işleme sırasında yoğun FeO, SOx ve NOx ve partikül madde içeren baca gazı emisyonları ile atık suların arıtımından kaynaklı tehlikeli atık çamurları bu tesislerdeki çevresel risklerin arasında en önemlileridir. Bunların yanında çalışma ortamında ortaya çıkan tesis içi gürültü ve titreşim diğer çevresel etkileri oluşturmaktadır.

Kentimizde mevcut bulunan demir çelik fabrikaları, lojistik faaliyetleri için karayolu, deniz yolu ve demir yolunda trafik yoğunluğu oluşturmaktadırlar. Dolayısıyla yeni kurulacak bir tesis yukarıda bahsedilen çevresel etkilerin yanı sıra trafikten kaynaklanan artı bir hava kirliliği ve gürültü kirliliğine sebep olacaktır.

Demir çelik işleme tesislerinde ark fırınları ile sıcak haddeleme işlemi sırasında ortama salınan dioksin, furan gibi kanserojen riski yüksek gazlarla birlikte, partikül madde, azot oksitler ve sülfat oksitler bölgede asit yağışlarına sebep olmaktadır. Bunun yanında bu işlem sırasında krom, kurşun, nikel, kadmiyum, demir gibi ağır metallerin emisyonu da söz konusudur.

Teknik Rapor ek kısmından indirebilirsiniz.


 

Dosyalar

(68 KB) (11.03.2012 22:37:24)

PDF uzantılı Makale dosyalarını veya diğer Ek Dosyaları okuyabilmeniz için
Acrobat® Reader®'ın bilgisayarınızda yüklü olması gerekmektedir.
Acrobat® Reader® yüklemek için

Okunma Sayısı: 1225

Kocaeli Şube Kaynaklı Odamız Görüşleri »
Tüm Odamız Görüşleri »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.