ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     21 NİSAN 2021 , ÇARŞAMBA

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ÇMO 4. ÖĞRENCİ KURULTAYI SONUÇ BİLDİRGESİ

    Yayına Giriş Tarihi: 26.02.2012  Güncellenme Zamanı: 26.02.2012 12:41:00  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

İki yılda bir yapılan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Öğrenci Kurultayı`nın dördüncüsü 23-24 Nisan 2011 tarihlerinde, ÇMO İzmir Şubesi sekreterliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi`nde gerçekleştirilmiştir.

 

İki yılda bir yapılan Çevre Mühendisleri Odası (ÇMO) Öğrenci Kurultayı‘nın dördüncüsü    23-24 Nisan 2011 tarihlerinde, ÇMO İzmir Şubesi sekreterliğinde, Dokuz Eylül Üniversitesi‘nde gerçekleştirilmiştir. "Mesleki Sorunlar, Eğitim Sorunları, Yerel Sorunlar, Enerji ve Çevre" temasıyla toplanan ÇMO 4. Öğrenci Kurultayı‘na 18 Mart Üniversitesi, Akdeniz Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Aksaray Üniversitesi, Balıkesir Üniversitesi, Çukurova Üniversitesi, Dokuz Eylül Üniversitesi, Erciyes Üniversitesi, Fırat Üniversitesi, Harran Üniversitesi, İstanbul Üniversitesi, İstanbul Teknik Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Marmara Üniversitesi, Mersin Üniversitesi, Namık Kemal Üniversitesi, Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi,  Süleyman Demirel Üniversitesi, Uludağ Üniversitesi ve Yıldız Teknik Üniversitesi, Süleyman Demirel, olmak üzere toplam 21 üniversiteden katılım sağlanmıştır. Kurultaya Türkiye Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı, ÇMO Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyelerimiz ve ÇMO İzmir Şube Yönetim Kurulu Üyelerimiz katılım sağlamıştır.

ÇMO 4. Öğrenci Kurultayı, ülkemizde ve dünyada yaşanan çevre felaketlerinin hat safhaya ulaştığı; sel, deprem ve enerji sektörü kaynaklı çevre felaketlerinin hala kendini gösterdiği, nükleer felaketlerin şiddetlerinin büyüyerek yaşandığı, bölgemizdeki ülkelerde çatışmaların sürdüğü ve öte yandan ülkemizde yapılacak genel seçimlere yakın çok kritik ve tarihsel bir dönemde toplanmıştır. Ve yine bu dönem, mesleğimize yapılan saldırıların da olanca yoğunlaştığı, meslek örgütümüz ÇMO‘nun olanca zorlu mücadeleler vererek, büyük kazanımlar elde ettiği bir dönemdir.

Bu koşullar altında düzenlenen ÇMO 4. Öğrenci Kurultayı, yerel çevre felaketleri ve enerji politikalarının doğa üzerindeki geri dönülmez sonuçları, çevre mühendisliği eğitimi ve meslek sorunları başlıkları altında oturumlar ve atölye çalışmaları ile birlikte katılımcı bir şekilde gerçekleştirilmiştir.

Yerel çevre sorunlarına dair sunumların da yapıldığı oturumlarda hidroelektrik santralı (HES), nükleer enerji santralı, maden arama faaliyetleri gibi çevre felaketlerine yol açan konulara dair sunumlar yapılmış ve kamu yararından uzak, çevre felaketlerine neden olacak faaliyetlere karşı mücadele yöntemleri hakkında öneriler geliştirilmiştir. 

Çevre mühendisliğine ilişkin olarak, mesleğimize yapılan saldırılar tanımlanmış ve meslek bilincinin öğrencilik döneminde oluşması sağlanarak mesleki mücadelemizin temel mevzisi olan ÇMO işaret edilmiştir. Bunun yanı sıra "kadın çevre mühendisleri ve öğrencilerin sorunları" konuları gündeme gelmiştir.

 

Eğitim sorunları başlığı altında, müfredat ve üniversitelerin eğitimlerindeki dönüşümlere ilişkin olarak; müfredatın tüm üniversitelerin çevre mühendisliği bölümlerinde ortaklaştırılması ve güncellenmesi, paralı eğitimin sonlanması, anadilde eğitim hakkı gibi çevre mühendisliği öğrencilerinin talepleri ifade edilmiştir. Bu doğrultuda TMMOB ve ÇMO üye örgütlülüğünün mücadelesinin de güçlendirip geliştirilmesi de önümüzdeki dönemde başlıca hedef olarak tanımlanmıştır.

 

Enerji politikalarına ilişkin olarak nükleer enerji santralı ve HES projelerinden kaynaklanan çevresel yıkıma dair vurgu yapılan kurultayda; ülkemizin bir enerji sorunu olmadığı, ancak büyük bir planlama sorunu olduğu ortaya konulmuştur. Gelişmiş ülkelerin eski teknolojileri ihraç etme ve ülkemizi atık deposu olarak kullanma planlarına karşı çıkılması gerektiği vurgulanmıştır.

Öte yandan, kentsel çevre sorunlarına karşı, kentlerimizin "rant" odaklı bir şekilde planlanmaması, kentlerimizin insan ve doğa merkezli planlanması gerektiği tartışılmıştır.

ÇMO 4. Öğrenci Kurultayımızla, bilimin ve emeğin yanındaki duruşunu onurlu bir biçimde sürdüren TMMOB‘nin ve Çevre Mühendisleri Odası‘nın örgütlülüğünde, ülkemizin, üniversitelerimizin sorunlarına ve çevre felaketlerine karşı kamu yararı gözeten düşünce sistemimizle çevre mühendisleri öğrencileri olarak verdiğimiz mücadele, bir kez daha perçinlenmiştir.


Okunma Sayısı: 621

Tüm ÇMO öğrenci »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.