ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     30 EYLÜL 2022 , CUMA

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

HÜLYA YOLCUBAL`IN KATİLİ RANTÇI ZİHNİYETTİR!

    Yayına Giriş Tarihi: 20.06.2011  Güncellenme Zamanı: 29.06.2011 10:41:04  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

TMMOB Peyzaj Mimarları odası Muğla İl Temsilcisi Hülya YOLCUBAL dün gece Muğla’nın Bodrum İlçesinde gece evinin yakınında silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

 

TMMOB Peyzaj Mimarları odası Muğla İl Temsilcisi Hülya YOLCUBAL dün gece Muğla`nın Bodrum İlçesinde gece evinin yakınında silahlı saldırı sonucu hayatını kaybetmiştir.

Peyzaj Mimarları Odası‘nın Muğla İl Temsilcisi Sayın Hülya Yolcubal,  MUĞLA`nın Köyceğiz ilçesine bağlı Beyobası beldesindeki Yuvarlakçay Irmağı`na kurulması planlanan hidroelektrik santraline tepki göstermek amacıyla çevre nöbeti tutan köylülere destek sağlayan Bodrum`daki Mavi Yol Girişimi üyesidir. Mavi Yol Girişimi Bodrum`daki AKP yağmalarına karşı mücadele vermektedir. Dalışa bile izin verilmeyen koylar , ‘turizm alanı` olduğu kararı alınarak tahsise açılmış, bununla birlikte hazine ve orman arazilerinin satışı yapılarak imara açılması ile yeni bir yağma yöntemi geliştirilmiştir. Koylar, orman alanları ve tarım arazileri ranta teslim edilmiştir.
<span class="fullpost">
Mavi Yol Girişimi Bodrum‘un bakir koylarındaki otel yapılaşmalarına karşı mücadelelerini sürdürmektedir. Bodrum İrmene Köyü çevresine 1439 dönüm alana kurulacak olan Golf sahasında yeni bir 5 yıldızlı otel ve 400 konut yapılmasına karşı Mavi Yol Girişimi projeye, bölgenin tarım arazilerinin rezerv alanı olması; Yarımadanın altyapı ve su kaynakları halihazırda yetersizken, bu proje ile golf arazilerinin sulanması nedeniyle oluşacak yükün taşınamayacağı; çünkü, sadece Golf sahasında 12 bin kişinin kullanacağı suyun harcanacağı, tarımın 6 katı kimyasal gübre kullanılacağı ve bunun sonucunda yeraltı sularının kirletileceği gerekçeleriyle karşı çıkmıştır.

Çevre örgütlerinin eylemlerinden ve etkinliklerinden rahatsız olanlar AKP ve AKP‘nin temsil ettiği sermaye sınıfıdır. Sermayenin lobi faaliyetleri sonucu kamusal alanların halk yararı yerine bir avuç zorbanın eline geçirilmek istenmesine karşı mücadele eden Hülya Yolcubal gibi, Karadeniz‘de deniz dolgusuyla yol inşaatına karşı çıkan, otoyolun Rize-Artvin kıyılarını yok etmesine karşı ‘hukuk savaşı‘ veren avukat Cihan Eren de bu mücadeleyi canıyla ödemiştir.

 Bu cinayetler, "sermaye sınıfının çevre talanı"na karşı mücadelemizi engelleyemeyecektir. 

Meslek onuruna bağlı kaldığı ve ilkelerinden ödün vermediği için katledilen  Hülya YOLCUBAL`ın  yakınlarına, Peyzaj Mimarlarına ve TMMOB camiasına başsağlığı dileriz.

Saygılarımızla,

 TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 


Okunma Sayısı: 1219

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.