ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     30 EYLÜL 2022 , CUMA

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ANKARA’YA ‘ÇILGIN’ BİR ALTYAPI PROJESİ YAPSANA ‘USTA’!

    Yayına Giriş Tarihi: 17.06.2011  Güncellenme Zamanı: 28.06.2011 11:50:33  Yayınlayan Birim: ANKARA ŞUBE  
 

‘Avrupa Başkenti’ Ankara’da dün yine tanıdık manzaralar oluştu.

‘Avrupa Başkenti` Ankara`da dün yine tanıdık manzaralar oluştu.

Öğlen saatlerinde başlayan yağmur ve dolu yağışı şiddetini artırarak devam etti. Yağış nedeniyle, kentteki pek çok alt geçit ve yol sular altında kaldı. Özellikle Çetin Emeç Bulvarı üzerindeki 70 gün altgeçidini 20 dakikada su basması nedeniyle 3 araç mahsur kaldı. Araçtaki vatandaşların kendi olanaklarıyla araçlarından çıktıkları öğrenildi.

Öte yandan, Konya-Ankara karayolunun Kepekli mevkisinde etkili olan dolu yağışı nedeniyle ulaşıma kapanan karayolunda çok sayıda araç yolda mahsur kaldı. Karayolunda yaklaşık bir saattir ulaşım sağlanamazken, kilometrelerce uzunlukta araç kuyruğu oluştu. Dolu kalınlığının karayolunda yaklaşık 10 santimetreye ulaştığı görüldü.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek ise yine suçu doğaya attı, bu sefer tuzu tatmak yerine sokağa çıkmamayı önerdi. Gökçek, başkentte metrekareye 50 kilogram yağış düştüğünü, öğle saatlerinden bu yana ortaya çıkan yağış ve doluyu ‘doğal afet` olarak nitelediğini söyledi. Altgeçitlerde ulaşımda sorun yaşandığını, dolu nedeniyle logarların tıkandığını ifade eden Melih Gökçek, "Yaşanan olaylar normal bir yağış değil, altyapıdan kaynaklanan bir durum değil. Bu duruma hiçbir altyapı dayanmaz. Arkadaşlara talimat vererek, tüm radyoların ‘vatandaşların trafiğe çıkmaması için anons edilmesi yönünde` uyarılmasını istedim" diye konuştu.

Ustalık döneminde olduklarını söyleyenlerin zihniyetiyle yönetilen başkent Ankara yine geri kalmışlığa mahkûm oldu. Toplumu düşünmeden, bilimi ve teknolojiyi göz önüne almadan, işin uzmanların görüşünü almadan yapılan işler yine insanları vurdu. Yağmur nedeniyle yaşanan sorunlar plansız kent yönetiminin, nüfus analizlerinin, Başkent Ankara için ne kadar yetersiz olduğunu gözler önüne serdi. Yağış miktarları göz önüne alınarak yağmur suyu toplama kanallarının tekrar gözden geçirilmesi ve tıkanan kanalların ivedilikle ve periyodik olarak bakımlarının yapılması, su ve kanalizasyondan sorumlu Belediye birimi olan ASKİ`nin kendi alanında Ankara`nın su ve kanalizasyon sorunlarını çözebilir hale getirilmesi, Belediye yönetiminin Mimar, Mühendis ve Şehir Plancılarının önerileri doğrultusunda planlamalar yapması gerekirken, yine bunlar göz ardı edildi.

2011 yılında başkent Ankara ‘usta işi` altyapılarıyla yine sınıfta kaldı.

Öyleyse ‘usta`, Ankara`ya ‘çılgın` bir altyapı yapsana!


TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI

ANKARA ŞUBESİ YÖNETİM KURULU


Okunma Sayısı: 1040

Ankara Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.