ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 AĞUSTOS 2022 , SALI

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

ŞUBE BAŞKANIMIZ SEVİM YÜRÜTEN BURSADA BUGÜN `DE ÇEVRE HAFTASI KAPSAMINDA DEĞERLENDİRMELERDE BULUNDU.

    Yayına Giriş Tarihi: 05.06.2022  Güncellenme Zamanı: 07.06.2022 16:40:33  Yayınlayan Birim: BURSA ŞUBE  
 

 "Sıfır karbon çalışmaları artırılmalı"

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı Sevim Yürüten, özellikle büyükşehirlerde görülen hava kirliliğinin endüstrileşme, yakıt kullanımı, hızla artan nüfus ve düzensiz kentleşmeyle artış gösterdiğini söyledi. Yerel yönetimler, sürdürülebilir kentleşme modelini benimsemesi gerektiğine değinen Yürüten, "Havamızı, sularımızı, toprağımızı korumak hem yasal hem vicdani sorumluluğumuzdur" ifadelerinde bulundu. 

Hava kalitesini artırmanın yollarına değinen Başkan, ifadelerinde şu sözlere yer verdi; "Hızla artan nüfus ve motorlu taşıt sayısı, düzensiz kentleşme ve plansız endüstrileşmeye paralel olarak hava kirliliği bazı yerleşim birimlerinde tehlikeli boyutlara ulaşmıştır. Son yıllarda özellikle büyük şehirlerimizde kullanılan yüksek kaliteli yakıtlar hava kirliliğini önemli bir çevre sorunu olmaktan çıkarmıştır.

Endüstrileşme ve fazla göç alma sonucu yoğun kentleşmeye bağlı olarak ortaya çıkan hava kirliliği uzun yıllar Bursa için bir problem olmuştur. Bursa‘daki hava kirliliğinin kaynaklarının belirlenmesine yönelik etkili bir ayrım ortaya çıkarılması her zaman kolay olmamaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar ve Marmara Temiz Hava Merkezinin Bursa‘da bulunan Uludağ Üniversitesi, Soğanlı, Kültürpark, Beyazıt Cad., Kestel ve İnegöl hava kalitesi izleme istasyonlarının ölçüm sonuçlarına göre sanayi, ulaşım, kirli yakıt kullanımı, evsel ısınma ve kontrolsüz yakma proseslerinden kaynaklanan emisyonların hava kirliliğine %80 oranında katkıda bulunduğu anlaşılmaktadır.

Bu kaynakların etkin bir şekilde kontrol altına alınmasıyla Bursa‘nın hava kalitesinde önemli iyileşmeler olacağını göstermektedir. Özellikle sanayi emisyonlarının sıfır emisyon yaklaşımı ile ele alınması, ulaşımın temiz enerji kullanımı, akıcı trafik akışlarının sağlanması ve sıfır emisyon bölgelerini oluşturulması, kontrolsüz bertaraf ve yakma faaliyetlerinin kesinlikle kontrol altına alınması, kirletici vasfı yüksek yakıtların kullanımının önüne geçilmesi gibi etkin aksiyonlarla Bursa‘nın hava kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmalıdır.

Yerel yönetimler, sürdürülebilir kentleşme modelini benimsemelidir. Bu modelde de şehirleşmenin çevre üzerindeki baskısının azaltılması, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanılması, kentsel tasarımda ekolojik ilkelere uyulması, rüzgâr yönünün dikkate alınarak hava akışının sağlanması, atık oluşumunun azaltılması ve geri dönüşüm uygulamalarının yaygınlaştırılması, yeşil ulaşım, ağaçlandırma ve yeşil alanların artırılarak ormanlaşmanın sağlanması, sıfır karbon çalışmalarının artırılması, su kaynaklarının verimli kullanılması, atıksuların arıtılarak tekrar kullanımı, yağmur suyu hasadı ve gri su kullanımı esastır.

Havamızı, sularımızı, toprağımızı korumak hem yasal hem vicdani sorumluluğumuzdur."

 

Bağlantılar: 
https://www.bursadabugun.com/haber/bursa-nin-cevre-kahramanlarindan-acil-onlem-uyarisi-ozel-haber-1518477.html
 


Okunma Sayısı: 23

Bursa Şube Kaynaklı Basında Odamız »
Tüm Basında Odamız »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.