ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 AĞUSTOS 2022 , SALI

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

22 MART DÜNYA SU GÜNÜ AÇIKLAMAMIZ

    Yayına Giriş Tarihi: 22.03.2022  Güncellenme Zamanı: 22.03.2022 17:45:15  Yayınlayan Birim: İSTANBUL ŞUBE  
 

Su, yaşamdır!

Su; bütün canlıları ekolojik yaşam alanlarında birleştiren kaynaktır. Her canlı, ihtiyacı kadar suyu kullanarak, en az kirleterek ve su döngüsünü sağlayarak sucul alanlar içinde diğer canlılarla birlikte yaşayarak varlığını sürdürmüştür.

Dünya`nın %70`i sularla kaplı olmasına rağmen, su potansiyelinin % 1`lik kısmı kullanılabilir nitelikte olup  canlıların %10`u tatlı su ekosistemlerinde yaşamaktadır.

Su kaynaklarının adil olmayan kullanımı nedeniyle, insan nüfusunun yaklaşık % 30`u güvenli içme suyuna ulaşamamakta, kirli sulardan kaynaklı hastalıklardan her yıl 500 bine yakın kişi hayatını kaybetmektedir. Diğer canlıların durumu ise kayıt altına bile alınamamaktadır.

Dünyada sanayileşme süreci ile su kaynakları, üretimin bir hammaddesi olarak kullanılmaya başlanmış, aşırı tüketilmiş, tüketildiği kadar da kirletilerek su kaynakları kullanılmaz hale gelmiştir. Bu süreç günümüzde hızlanarak devam etmektedir.

Tarımda vahşi sulama, artan nüfus ve plansız kentleşme su kaynakları üzerinde baskı oluşturan diğer unsurlardır. 5461 km2 olan İstanbul ili yüzölçümünün %46`sı su havzalarından oluşmaktadır. İstanbul`un su kaynakları hızlı nüfus artışı ve plansız kentleşme ile olduğu kadar, Kanal İstanbul ve Yenişehir Projesi`nin de baskısı altındadır. Kanal İstanbul; Kilyos, Terkos/Durusu, Büyükçekmece ve Küçükçekmece Lagün havzalarını içinden geçerek bu havzaların toplam alanının %19.2`sini etkileyecek, bu oran projeden en çok etkilenecek Küçükçekmece Lagün Havzası için %63 olacaktır. Ayrıca, proje kapsamındaki "Yenişehir Rezerv Alanı" ile Kilyos Kıyı Havzası ve içinde Sazlıdere Alt Havzasını da barındıran Küçükçekmece Lagün Havzası`nın %30`dan fazlasının yapılaşmaya açılması söz konusudur. Su havzalarının yok edilmesinin kaçınılmaz sonucu, önümüzdeki süreçte İstanbul`un susuzlukla baş başa kalması olacaktır.

1993 yılında temiz ve güvenli suya erişememe konusuna dikkat çekme amacı ile 22 Mart günü Birleşmiş Milletler tarafından "Dünya Su Günü" ilan edilmiştir.

Her yıl 22 Mart Dünya Su Gününde, sermayenin temsilcileri, insanlara su kullanımında tasarruf yapmaları gerektiği vurgusu yaparken, su kaynaklarını tüketen ve tükettiği kadar da kirleten üretim yöntemlerinden vazgeçmemektedir.

Su, bütün canlıların yaşam kaynağıdır ve suyun yönetimini ekolojik yaşam alanları sahipleri, paydaşları belirlemelidir.  Çevre Mühendisleri İstanbul Şubesi bu paydaşlarla birlikte mücadele alanında yer alacaktır.

 

"Yeryüzünün sonuna gittim.

Suların sonuna gittim.

Gökyüzünün sonuna gittim.

Dağların sonuna gittim.

Arkadaşım olmayan bir şey bulamadım"

Navajo Kabilesi

 

 TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

İstanbul Şubesi

 


Okunma Sayısı: 105

İstanbul Şube Kaynaklı Gündem »
Tüm Gündem »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.