ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 AĞUSTOS 2022 , SALI

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

BİR KATLİAM DA BOZKIRIN GELİNİ TUZ GÖLÜ`NDE

    Yayına Giriş Tarihi: 14.07.2021  Güncellenme Zamanı: 14.07.2021 15:04:36  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

Güncellenme Zamanı: 14.07.2021 16:37:08

 

Gün geçmiyor ki bu topraklarda bir katliam haberi çıkmasın. Salda, Akgöl, Kaz Dağları, İkizdere, Marmara ve daha onlarca belki yüzlerce yıkım ve talan alanı ile yüz yüzeyiz.

Siyasi iradenin emek-bilim-doğa yönünden sapmış; sermayenin güdümüne girmiş karar ve uygulamaları en son Tuz Gölü‘ndeki vahşeti, yıkımı ortaya çıkarmıştır.

Denetim üzerinden kamu gücünü çeken siyasi irade, denetimin yanı sıra planlamaları da sermayenin güdümüne terk etmiştir.

Tuz Gölü faciası da diğerleri gibi bunun sonucudur. Siyasi irade uyarılara rağmen sulamada, avcılıkta, alan kullanımındaki zaafiyetleri ile burada bir başka vahşete daha yol açmıştır.

Sulama amacı ile kontrolsüz, denetimsiz bir şekilde önü kesilen su yolları Tuz Gölü‘nü besleyemez hale gelmiştir.

Bakıldığında 1. Derece Sit Alanı, Sulak Alan ve hatta UNESCO‘nun Dünya Miras Alanları Geçici Listesi‘nde yer alan Tuz Gölü bir çorak bir filamingo mezarlığına dönüşmüştür.

Üç denizimiz uluslararası anlaşmalarla korunmaya çalışırken, bize ait tek deniz Marmara‘yı korumayan, katleden siyasi yurdun dört yanına yayılmış yıkımlar çetelesine Tuz Gölü‘nü de eklemiştir.

Bütün bu sonuçların sebebi olan sorun, kurullarını sermaye temsilcilerine teslim eden; bilimden, doğadan, toplumdan yana bakmak yerine sermaye tarafından bakan zihniyetin kendisidir. Görülmektedir ki; sorun kendisi iken sorunu çözmesi elbette mümkün olamamaktadır.


 


Okunma Sayısı: 49

Tüm Haberler »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.