ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     27 EYLÜL 2022 , SALI

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

AKMEŞE YOLUNDA BULUNAN ATIKLAR İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI

    Yayına Giriş Tarihi: 20.02.2021  Güncellenme Zamanı: 20.02.2021 18:26:09  Yayınlayan Birim: KOCAELİ ŞUBE  
 

23 Haziran 2020 tarihinde İzmit Akmeşe yolu üzerinde geniş bir toprak arazi üzerinde gelişigüzel depolanan atıklarla ilgili basın açıklması gerçekleştirdik.

 AKMEŞE YOLUNDA BULUNAN  ATIKLAR İLE İLGİLİ BASIN AÇIKLAMASI
Geçtiğimiz günlerde İzmit Akmeşe yolu üzerinde geniş bir toprak arazi üzerinde gelişigüzel depolanan atıklar ve atılan hayvan ölüleri ile ilgili medyada yer alan haberler üzerine saha incelemesi gerçekleştirme gereği duyduk.

Bölgede birçok at çiftliği olduğu gibi haberde de bahsi geçen çiftliğin bulunduğu alanda ve yol boyunca o güzergah üzerinde gözlem yapıldı. Yol boyunca gübre fabrikalarının olduğu ve üretilen hayvan gübrelerinin gelişi güzel toprak alan üzerinde depolandığı, bir noktada da köpek besleme noktaları oluşturulduğu görülmüştür. Ancak bu nokta barınak olmayıp, özellikle bilinçsizce vatandaşlar tarafından getirilip başıboş bir şekilde bırakılan ve genellikle ev hayvanı oldukları için doğada kendi başına kalamayan bu hayvanların işlek bir trafik olduğu için can güvenliklerinin de olmadığı anlaşılmıştır. Bu sebepten ötürü yoldan geçen araçların çarpması sonucu hayatını kaybeden köpeklerin olduğu tespit edilmiştir.

Gübrelerin kimler tarafından bırakıldığı yetkili makamlar tarafından belirlenerek gerekli idari ve cezai yaptırımın uygulanması gereklidir. Bu atıkların Çevre Kanunu ilgili yönetmelikleri gereği lisanslı tesislere (biyogaz gibi) teslim edilmesi ve uygun geçici depolamasının atık üreticisi tarafından yapılması gerekmektedir. Herhangi bir kontrol olmadan atık üreticisinin sahası dışında açık alanda kontrolsüz depolama şartları hem toprak kirliliği yaratmakta hem de insan ve çevre sağlığına zarar vermektedir. Bu bölgede yaşayan sokak hayvanları için de yetkililerin önlem alması gerekmektedir.

TMMOB ÇEVRE MÜHENDİSLERİ ODASI KOCAELİ ŞUBESİ YÖNETİM KURULU

 


Okunma Sayısı: 45

Kocaeli Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.