ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     06 EKİM 2022 , PERŞEMBE

   ŞUBE GİRİŞ SAYFASIŞube Giriş Sayfası

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

DÜNYA SU GÜNÜ ORTAK BASIN BİLDİRİSİ

    Yayına Giriş Tarihi: 23.03.2020  Güncellenme Zamanı: 10.04.2020 14:11:15  Yayınlayan Birim: ANTALYA ŞUBE  
 

Güncellenme Zamanı: 23.03.2020 14:20:13

Dünyadaki tatlı suların önemine ve su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimine dikkat çekmeyi hedefleyen Dünya Su Günü, bu yıl 22 Mart‘ta  "su ve iklim değişikliği" teması ile kutlanmaktadır.

Başta insanlar olmak üzere tüm canlılar hayatta kalmak için suya ihtiyaç duymaktadır. Çünkü su, insan için gerekli olan temizlik, sağlık, eğitim, iş ve sanayinin temel dayanağını oluşturmaktadır. Ancak iklim değişikliği ile gözlenen aşırı hava olayları, suyu daha az, daha öngörülemez ve daha kirli hale getirmektedir. Koruma eylem planlarının, iklim değişikliği ile mücadele için farklı sektörlerle bütünleştirilmesi; hem yerelde hem de sınırların ötesinde "güvenli ve sürdürülebilir su yönetimi" ‘ortak tema‘sı ile koordine edilmesi gerekmektedir.

İklim değişikliği ile mücadele, birçok alanda ekonomi için büyük fırsatlar yaratacaktır. Döngüsel üretim sistemlerini benimsememiz ve suyu çok daha verimli kullanmamız gerekmektedir. Küresel nüfus artıkça, doğal kaynakları tüketen ve birçok yerde çevreye zarar veren su talebi de artmaktadır. Çözümler arasında okyanuslar ve sulak alanlar gibi karbon havuzlarının korunması, iklim açısından akıllı tarım tekniklerinin benimsenmesi ve atık suyun güvenli bir şekilde yeniden kullanılması yer almaktadır.

Su en değerli kaynağımızdır: daha sorumlu bir şekilde kullanılması gerekmektedir. En yoksul insanların geride kalmamasını sağlarken toplumun tüm su ihtiyaçlarının dengelenmesi gerekmektedir. Bugün suyun evlere ulaştırılmasındaki en büyük iki sorun: su kayıpları ve enerji gideri olmaktadır. Su kayıplarını azaltıcı önlemler ve suyun daha verimli kullanılması ile sera gazları salınımı azalacaktır. Bu uygulamalar, suya erişimi toplumun tüm fertleri için daha uygun hale getirecek ve iklim değişikliği etkilerinin azalmasını sağlayacaktır.

Suyu verimli kullanmak için beklemeyi göze alamayız. Toplumun tüm kesimlerinin bilinçlenmesini sağlamak için, su kaynaklarımızın, sulak alanların ve denizlerin korunması için tüm kurumlarla işbirliği ile çalışacağımızı kamuoyuna saygıyla duyururuz.


Çevre Mühendisleri Odası Antalya Şubesi

Antalya Kent Konseyi Çevre Çalışma Grubu

 

 


Güncellenme Zamanı: 10.04.2020 14:11:03
Güncellenme Zamanı: 23.03.2020 14:21:01

Okunma Sayısı: 56

Antalya Şube Kaynaklı Basın Açıklamaları »
Tüm Basın Açıklamaları »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.