ANA SAYFAAna Sayfa   BİZE ULAŞINİletişim Bilgileri   BAĞLANTILARBağlantılar   SİTE HARİTASISite Haritası   SİTE İÇİ ARAMASite İçi Arama          ENGLISHEnglish        Üye Girişi

     16 AĞUSTOS 2022 , SALI

 

Çalışma Raporu

Gazete Pedi

Yayınlar

Gazete ÇMO

Gazete ÇMO
SAYI: 2018/Ocak

Tüm Sayılar »

 
 

Çevre Bilim ve Teknoloji

Çevre Bilim ve Teknoloji
SAYI: 2019/MAYIS 16

Tüm Sayılar »

 
 

Öğrenci Bülteni

Öğrenci Bülteni
SAYI: Ocak-Şubat 2012 2

Tüm Sayılar »

 
 

 
 » KİTAPLAR

 
KURAKLIK VE SU KANUNU ÇALIŞTAYI

Tüm Kitaplar »

 
 

KADINLAR GÜNÜ KUTLU OLSUN

    Yayına Giriş Tarihi: 08.03.2020  Güncellenme Zamanı: 08.03.2020 13:26:04  Yayınlayan Birim: GENEL MERKEZ  
 

 

MÜCADELELERİ İLE YOLUMUZU AYDINLATAN TÜM KADINLARA SELAM OLSUN!

 

 

"Selam olsun bizden önce geçene

Selam olsun dosta, hasa, çile çekene

Selam olsun dayanana, direnene

Selam yüreğim yürektir " diyene….

Gülten AKIN

 

İnsanca yaşam, özgürlük, barış ve demokrasi için mücadele eden tüm kadınları saygıyla anıyor, mücadeleleri ve direnişleriyle bugün hala yolumuzu aydınlatan, bize güç veren tüm kadınları selamlıyoruz.

Selam olsun 163 yıl öncesinden bugünün meşalesini yakan; ağır çalışma koşullarına karşı direnen 129 emekçiye…

"Sana selam olsun

Zincirin zulmün kar etmediği,

Kırbacın kar etmediği

Büyük tahammül!"

Enver GÖKÇE

 

Kadına yönelik şiddetin temelinde kadınların yaşamın tüm alanlarında erkeklerle eşit olduğunu reddeden cinsiyet ayrımcılığı yatmaktadır. Bu şiddet kadına yönelik olsa da aslında tüm toplumu etkileyen, örseleyen, topluma dönük bir şiddettir. Ve bu şiddetin toplumda, toplumun her kesiminde ve her alanında yansımasını görürüz.

Kadının sömürülmesi, kadınının şiddete maruz kalması toplumu ekonomik, siyasi, kültürel ve ahlaki olarak yoksullaştırır ve çürütür; çünkü kadın sorunları her şeyden önce insan sorunu,  insanca yaşam sorunudur.

 

Kadını sindirmek, köleleştirmek toplumu sindirmek köleleştirmek demektir. İşte tam da bu nedenle; doğayı, insanı rantın en kutsal aracı görenler bunu siyasi birer davranış biçimine de evirirler. Çünkü kurmak istedikleri sömürü düzeni böylece daha rahat kurulacak ve sürekli olacaktır.

İşte tam da bu süreçte, kadını hiçleştiren bu politikalara, kader haline getirilen dayatmalara karşı durmak için, güçlü toplumsal ve sınıfsal temellere dayanan örgütlü kadın mücadelesine her zamankinden daha çok ihtiyaç var.

BİR BAŞKA DÜNYA MÜMKÜN inancımızı bir kez daha vurgulayarak; yozluğun, yobazlığın, kadını öteleyen anlayışın yok olduğu, barış, özgürlük, demokrasi, çağdaşlık ve eşitliğin sağlandığı aydınlık gelecekte, insanca yaşamak umuduyla "sevinçlerimiz vurur gözlerine kadınların, hayallerimiz yüzlerindedir." diyerek, mücadeleleri ile yolumuzu aydınlatan tüm kadınların 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününü kutluyoruz.

TMMOB Çevre Mühendisleri Odası

14. Dönem Yönetim Kurulu


Okunma Sayısı: 108

Tüm Duyurular »

Key Yazılım Çözümleri A.Ş.